tepe reklam

Midyat - Midyat Gazete - Midyat Haber - Midyat'ın Gür Sesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
üst reklam
Bu yazı 9800 kez okundu.
Yazının Tarihi :   02 Şubat 2015 - 11:33:49

Fransa’ da ki saldırının düşündürdükleri

Büyüt
Küçült
Fransa’ da ki saldırının

Adnan OĞUZ

Fransızlar geçmişte sömürgelerinde yaptıkları katliamlar ile tanınırlar. Sadece Cezayir de 100 yıldan fazla süren işgal sonucunda 1. 5 milyon insan öldürülmüş, 2. 5 milyon insan tehcir edilmiştir. İşgal bittiğinde yer altı ve yer üstü kaynakları talan edilmiş, binlerce yerleşim yeri tahrip edilmiş bir toprak parçası Fransızların utanç vesikası olarak tarihte yerini aldı.

 

İkinci dünya savaşında ait olmadıkları, tarafı olmadıkları bir savaşta savaşmak zorunda bırakılan Cezayirliler 1945 yılında savaşın bitişini kutlayarak “ Müslümanlar uyanın” pankartları taşıyorlardı. Cezayirli on binlerce insan Fransa nın savaştığı cephelerde ölmüştü. Cezayirlilerin savaşın bittiğine sevinmeleri Fransızlar ın olayları kanlı şekilde bastırmasına neden oldu. Bu süreçte 45 bin insan öldürüldü. Yapılan katliama devletler Fransa ile olan ilişkilerine zeval gelmemesi için sessiz kaldılar. İşgal sırasında Cezayir de Arapça yasaklanmış ve eğitim dili olarak Fransızca dayatılmıştır.

 

Fransızların katliamları sadece Cezayir de yaptıkları ile sınırlı değil. 1994 yılında Ruanda da Hutu ve Tutsi kabileleri arasındaki savaşta aktif rol almış ve Hutu militanlarına silah eğitimi vererek yüz binlerce Tutsi nin katliamdan geçirilmesine destek vermişlerdir.

 

Bu örnekler Fransa nın kanlı tarihinden sadece birkaçıdır. Fransızların zulümlerini anlatmak için yüzyılları içine alacak şekilde ciltler dolusu araştırmalar ancak yeter. Tarihte ve günümüzde bu araştırmalara hizmet edecek çok fazla belge ve bilgi yer almaktadır.

 

Bütün sömürgeciler gibi Fransızlar da girdikleri ülkelerde asimilasyon, katliam ve tecritler yapmış, yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürüp tahrip etme gibi politikaları en şiddetli şekilde uygulamışlardır.

 

Bu gün Fransa da yaşayan birçok yabancı tehcir politikaları neticesinde Fransa ya yerleştirilmiş ve yıllarca ikinci sınıf insan muamelesi görmüştür. Bu yabancılara yapılan muameleler bazı zamanlarda öfke patlamalarına neden olmuş ve şiddet eylemlerine zemin hazırlamıştır. 2005 yılında polisten kaçan Kuzey Afrika kökenli gençlerin elektrik trafosuna sığınıp elektrik çarpması sonucu ölmesi, göçmen ayaklanmasına neden olmuş. Fransa da binlerce araba kundaklanmış, yüzlerce kamu binasına saldırılar olmuş ve büyük bir kaos yaşanmıştır.

 

Kısacası Fransızların karşı karşıya kaldığı şiddet eylemleri “ ne ekersen onu biçersin” deyimini haklı çıkaracak türdendir.

 

Fransa da yaşanan son şiddet eylemi de Fransa nın kanlı tarihinden ve Fransızların diğer dini ve etnik unsurlara karşı geliştirdiği olumsuz yaklaşımlardan bağımsız bir şekilde değerlendirilemez.

 

Charlie Hebdo isimli Fransız karikatür dergisi 20 Eylül 2012 tarihinde Hazreti Peygamberi temsil eden ve çıplak gösteren bir karikatür yayımlamış, gelen tepkiler üzerine derginin yayın yönetmeni yapılan terbiyesizliği,” Fransa da Muhammed in bir karikatürünü yapamaz mıyız? Elbette yaparız. Biz Fransa da herkesin karikatürünü yapabiliriz. Fransa da din bir düşünce olarak algılanır. Bu yüzden Karl Marx ın karikatürünü yaptığım gibi Muhammedin ki ni de yapabilirim.” Diyerek savunmuştu.

 

Bahsi geçen karikatür dergisine daha önce de bazı saldırılar gerçekleşmiş, 07 Ocak 2015 Çarşamba günü gerçekleştirilen saldırı ise Fransa da son on yıllar boyunca gerçekleştirilen en kanlı saldırı olarak Tarihte yerini almıştır.

 

Bu saldırıyı sadece Fransa ın dış politikasını, sömürge tarihini bilen ve diğer etnik ve dini unsurlara karşı ülkede uygulanan politikaların farkında olan insanlar doğru değerlendirebilir.

 

Haber bültenlerine ve dünyada geliştirilen tepkilere göz attığımızda olay büyük bir terör saldırısı olarak görülmüş ve kınanmıştır.

 

Alem- i İslam da Batılı büyük güçlerin geliştirdiği politikalarla her gün yüzlerce insanın katledilmesine gündemlerinde yer vermeyen üç maymunu oynayan medya ve devlet erkanlarının söz konusu Fransa olunca nasıl bir tepki geliştirdiği bariz bir şekilde görünüyor.

 

Bir Müslüman ve sömürge mağduru olarak bizler Fransa gibi Emperyalist politikaların geliştirildiği, Müslüman olan ve batılı olmayan etnik unsurların baskı altında tutulduğu, ezildiği, horlandığı, tecrit edildiği, soykırımlara uğradığı ülkelerde gerçekleştirilen bu tarz saldırıların, batılıların geliştirdiği politikalardan kaynaklandığını ne zaman göreceğiz?

 

Bu saldırıyı kim yapmış olursa olsun, yapılan eylem, batılıların diğer unsurlara karşı geliştirdiği etnik, sömürgeci politikaların bir sonucudur. Kuzey Afrikalıların Fransa da maruz kaldığı durumlar bilinmeden, Fransa nın diğer coğrafyalarda gerçekleştirdiği katliamlar, soykırımlar bilinmeden karikatür dergisine yapılan saldırı hakkıyla değerlendirilemez.

 

Yapılan saldırı karikatüristlerin şahsında bütün batı hegemonyasına yapılmıştır,  11 Eylül saldırısı gibi batı dünyasına karşı geliştirilen saldırıların yaşandı bitti tarzında vakıalar olmadığını bilakis batılıların sömürge anlayışına karşı geliştirilen bir tarz olduğunu göstermiştir.

 

Sonuç olarak, batı dünyasının hegemonik bir güç olarak geliştirdiği argümanlar dünyada kalıcı bir huzur ve barış ortamı sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Osmanlı devletinin zayıflatılıp tarih sahnesinden çektirildiği zamandan bu yana batılı hegemonik paradigma Alem- i İslam ı tarumar etmiş, tehcir, tecrit ve katliam politikaları uygulamış ve Müslümanları tarih sahnesinden silmek için her türlü argümanı geliştirmiştir. Dolayısıyla Paris te karikatür dergisine yapılan saldırı bu hegemonik politikaların doğal bir sonucudur. 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSağ Blok Reklam
Son Yorumlar
Muhammetali sur
Merhaba bende burdan bir daire almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
SÜPERLİG PUAN DURUMU

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
Midyat - Midyat Gazete - Midyat Haber - Midyat'ın Gür Sesi - http://www.midyatgazete.com/   Tum Hakları Saklıdır. © 2012 - 2018 - Self Servis İnternet Hizmetleri - Midyat Web Tasarım