Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, MÜSİAD'ın Brüksel ofisini ziyaret etti

Gümrük Birliği'ni güncellediğimizde yıllık 150 milyar dolarlık ticaret hacmi 300 milyar dolara çıkacak

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, MÜSİAD'ın Brüksel ofisini ziyaret etti

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır:

 

-"Gümrük Birliği'ni güncellediğimizde yıllık 150 milyar dolarlık ticaret hacmi 300 milyar dolara çıkacak"

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, MÜSİAD'ın Brüksel ofisini ziyaret etti.

 

MÜSİAD Brüksel Temsilcisi Mustafa Alperen Özdemir tarafından karşılanan Bozkır'a, ofis ve faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

 

Özdemir, MÜSİAD olarak Türkiye'nin AB üyeliğine güçlü destek verdiklerini ve bu doğrultuda hem AB kurumları hem Avrupalı iş dünyası nezdinde lobi çalışmaları yaptıklarını anlattı.

 

Bakan Bozkır, Avrupa kamuoyunda Türkiye ile ilgili yanlış algıların kırılmasında sivil toplum örgütlerine önemli sorumluluk düştüğünü belirterek, "Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının sayısı Cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine, 104 bine ulaştı. Sivil toplum demokrasinin ne kadar sağlıklı olduğunun da bir göstergesidir" dedi.

 

Sivil toplum kuruluşlarının Brüksel'deki mevcudiyetini önemsediğini kaydeden Bozkır, "AB sürecinde MÜSİAD'la birlikte çalışıyoruz. Türkiye'de de çeşitli toplantılar yaptık. Onların imkanlarından yararlanmak için planlar yapıyoruz. Brüksel'de çok ihtiyacımız var. Önemli bir dönemden geçiyoruz. Türkiye ile ilgili maalesef yanlış bilgilere dayanan yanlış algılar oluşmuş vaziyette. Bunları kırmak için elbirliğiyle mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

- Gümrük Birliği'nin güncellenmesi

 

Türkiye'nin AB'ye üye olmadan Gümrük Birliği'ne giren tek ülke olduğuna işaret eden Bozkır, "Hiçbir ülke buna cesaret edemedi ama Türkiye gerçekten büyük bir çabayla, bütün sanayisini, ticaret sistemini yeniden yapılandırarak bugün (Gümrük Birliği içinde) 150 milyar ticaret hacmine ulaştı" ifadesini kullandı.

 

AB ile Gümrük Birliği'nin güncellemek için görüşmelere başlayacaklarını belirten Bozkır, "Mevcut sistemde Gümrük Birliği tarım, hizmetler ve kamu alımlarını kapsamıyor. Bunları dahil etmek üzere müzakerelere başlıyoruz ve bunu çok kısa zamanda bitirmeyi umuyoruz. Bunu başardığımızda 150 milyar dolar olan ticaret hacmi 300 milyar dolara çıkacak" diye konuştu.

 

Bu müzakerelere başlamadan önce sivil toplum ve iş dünyasının görüşlerini alacaklarını ve her alanda Türkiye'ye artısını ve eksisini analiz edeceklerini belirten Bozkır, özellikle tarım alanında belli geçiş dönemleri koymak zorunda olduklarını ifade etti.

 

Bozkır, müzakereleri süren AB-ABD serbest ticaret ve yatırım ortaklığı anlaşmasının (TTIP) Türkiye'yi de kapsaması gerektiğini belirterek "Başka bir aşamaya geçip iki tarafın da zarara uğrayacağı bir noktaya gelmemek için çok basit bir cümlenin, TTIP anlaşmasının Gümrük Birliği ülkelerine uygulanacağı maddesinin anlaşmaya dahlini istiyoruz" derken, Türkiye'nin bu konudaki taleplerinin hem AB hem ABD yetkililerince iyi anlaşıldığını vurguladı

 

Volkan Bozkır, "Çok garip bir durum var, Gümrük Birliği üyesi bir ülke gümrük birliği faslını henüz açamamış durumda. Ancak bu garip durumlar bir müddet sonra, Türkiye üye olduğunda ortadan kalkacak" ifadesini kullandı.

 

Bozkır, MÜSİAD ziyaretin ardından AB Komisyonu'nun mali istikrar, mali hizmetler ve sermaye piyasalarından sorumlu üyesi Jonathan Hill'le biraraya geldi.

Kaynak: T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER