İki Buçuk Yıl Sonra Vizelerin Tamamen Kalkmasını Umuyoruz

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde siyasi engel çıkarılmaması halinde ekonomik ve parasal politika faslının bu yılın ilk yarısında açılabileceğini söyledi.

İki Buçuk Yıl Sonra Vizelerin Tamamen Kalkmasını Umuyoruz

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır:

 

- Siyasi engeller olmazsa ekonomik ve parasal politika faslı nisan-haziran arasında açılabilir"
- "İki buçuk yıl sonra vizelerin tamamen kalkmasını umuyoruz"

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde siyasi engel çıkarılmaması halinde ekonomik ve parasal politika faslının bu yılın ilk yarısında açılabileceğini söyledi.

Bozkır, AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumu üyesi Johannes Hahn'la görüşmesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Hahn ile açılması söz konusu olan 17'nci faslın (ekonomik ve parasal politika) teknik detaylarını ele aldık, zaman dilimlerini konuştuk. Şayet bu fasıl siyasi bazı engeller olmaksızın açılabilir hale gelecekse bu faslın nisanla haziran arasında açılabilmesi söz konusu. Siyasi engel aşılamazsa biz Türkiye'de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Fasıl açmak AB'nin sorumluluğunda, Türkiye'nin bu bakımdan bir sıkıntısı yok. Herhangi bir faslı 1-2 ay içinde açabilecek noktaya geldik. AB'nin bazı siyasi engelleri aşabilmesini bekliyoruz" dedi.

Bozkır, görüşmede vize muafiyeti sürecini de ele aldıklarını belirterek "AB Komisyonu'nun geçen yıl yayımlanan ilk raporunda, Türkiye'nin toplam 72 beklentiden 62'sinde ilerleme kaydettiği tescil edildi. Üçüncü raporda vizenin kalkıp kalkmayacağına yönelik Komisyon'un bir değerlendirmesi olacak ve ona göre AB Konseyi karar alacak. Süreç gayet olumlu cereyan ediyor. Ümidimiz yaklaşık iki buçuk senelik bir zaman diliminin ardından vizelerin tamamen kalkması" ifadesini kullandı.

Hahn'la karşılıklı temasların artırılması konusunda daha önce vardıkları mutabakatın sonuçlarının görüldüğünü belirten Bozkır, bu yıl içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un Türkiye ziyaretlerinin planlandığını, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun dönem başkanı Letonya'nın evsahipliği yapacağı gayriresmi Gymnich toplantısına katılacağını, enerjiden sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'in gelecek ay TANAP projesi törenlerine katılmak için Türkiye'ye geleceğini ve Türkiye-AB arasında bakanlar düzeyinde siyasi diyalog toplantılarına ilaveten ekonomik diyalog mekanizması oluşturulacağını anlattı.

Bozkır, Hahn'la TBMM'de görüşülmesi önümüzdeki haftaya ertelenen İç Güvenlik Yasa Tasarısını da konuştuklarını belirterek "Komisyon yasa çıkınca kendi incelemesini yapıp bir görüş beyan edecektir ancak biz kendimizden eminiz. Bu konu Türkiye'de aylardır çalışıldı. AB Bakanlığı olarak bütün ülkelerin mevzuatlarını inceledik. AB müktesebatına uygun olduğu konusunda hiçbir şüphemiz yok" diye konuştu. 

Ele aldıkları bir diğer konunun Gümrük Birliği'nin güncellenmesi olduğunu ifade eden Bozkır, "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi çalışmalarını bir an önce başlatmak için gerekli adımlar atılıyor. Bununla ilgili olarak İstanbul'da bir toplantı yapacağız. Gümrük Birliği konusunda bizimle birlikte çalışacak önemli kuruluşlarımız ve iş dünyasının görüşlerini alacağız. Bir de bu görüşmelerin belli bir platformda ne şekilde başlayacağını kararlaştıracağız. Yakın bir tarihte Komiser Hahn'ı Türkiye'ye bekliyoruz" dedi.

Kıbrıs sorununa da değinen Bozkır, parametreleri üzerinde uzlaşma sağlandığı için adada çözümün Suriye, Ukrayna ve Filistin meselelerinden daha kolay gözüktüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

"Bütün mesele Kıbrıs'ta bulunduğu iddia edilen doğalgaz kaynaklarının bütün adanın mülkiyeti olduğunun tescilinde kilitlenmiş vaziyette. Şayet bu konuda bizim önerdiğimiz şekilde, bizim içimizi rahatlatacak çeşitli formüllerle adanın tamamının mülkü olduğu saptanabilirse bizim de o zaman Barbaros Hayrettin Paşa gemisini geriye çağırmamız mümkün olacaktır. Bunun çok zor bir konu olmadığını düşünüyoruz. Ümit ediyoruz önümüzdeki dönemde önerdiğimiz formüller Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan tarafından kabul edilecektir." 

Bozkır, Hahn'la görüşmesinde Şeffaflık Paketi'nin de gündeme geldiğini belirterek "Önemli olan bu paket artık devreye girmiştir, meclisin müsait takviminde yasalaşacaktır" şeklinde konuştu.

Bakan Bozkır, AB Komisyonu'nun ekonomik ve mali işler, vergilendirme ve gümrük birliğinden sorumlu üyesi Pierre Moscovici ve bilim araştırmadan sorumlu üyesi Carlos Moedas ile de bir araya geldi.

Kaynak: T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER