GTO üyelerine Türk Ticaret Merkezleri anlatıldı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen "Türk Ticaret Merkezleri Projesi" kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen Amerika’nın Los...

GTO üyelerine Türk Ticaret Merkezleri anlatıldı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen "Türk Ticaret Merkezleri Projesi" kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından hedef pazar olarak belirlenen Amerika’nın Los Angeles kentindeki gıda firmalarına hizmet verecek "Ticaret Merkezi" hakkında gıda sektöründe faaliyet gösteren üyeler bilgilendirdi.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda, Türk Ticaret Merkezlerinin, ofisleri ve teşhir salonlarıyla Türkiye'nin, ihracatçı firmaların ve Türk ürünlerinin tanıtım üssü, depo/antrepo hizmetleri ile lojistik merkezi ile aktif hukuki ve mali danışmanlık birimi olarak önemli görevler icra eden, yenilik ve süreklilik arz eden yapılar olduğu vurgulandı.

Yıl boyunca sürekli fuar merkezi mantığında işleyen Türk Ticaret Merkezleri vasıtasıyla firmaların ürünlerini sergileme imkanı bulabileceği belirtildi.

Bürokrasi, yüksek maliyetler, güvenlik sorunları gibi nedenlerle pazara girişin zor olduğu noktalara ulaşma imkanı sağlayan merkezlerin, özellikle de yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırdığı ifade edildi.

Toplantıda, Amerika’nın Gaziantep için önemli bir pazar olduğu, ABD’nin Gaziantep’in en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında ikinci sırada yer aldığı, bu yılın ilk beş ayında Gaziantep’in 3,1 milyon dolarlık ihracatla ülke genelindeki ihracatın yüzde 6,5’ini gerçekleştirerek ABD’ye en fazla ihracat yapan beşinci kent olduğu vurgulandı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan TİM A.Ş Ticaret Merkezleri Bölgesel Koordinatörü Anıl Özer, katılımcıları Los Angeles gıda sektörü ile Ticaret Merkezlerine verilen desteklerle ilgili bilgilendirdi.

Acımasız bir rekabetin olduğu küresel piyasada ayakta kalabilmenin en önemli kuralı olan değer üretmek ve her yerde olabilmek adına TİM A.Ş tarafından tüm dünya genelinde yürütülen Türk Ticaret Merkezleri Projesi’nin çok önemli bir araç olduğunu ifade eden Özer, GTO ile yürütülecek bu ortak çalışma ile Amerika pazarına sadece büyük firmaların değil KOBİ’lerin de erişmesine vesile olunacağını ve gıda sektörünü ABD’ye birlikte taşıyacaklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER