"Duruşunu Bozmayan Adam Mehmet Akif Ersoy" söyleşisi

DİYARBAKIR (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Diyarbakır'da öğrencilerle bir araya geldi.Gül, merkez Bağlar ilçesi Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı konferans salonunda, İstiklal Marşı...

DİYARBAKIR (AA) - Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Diyarbakır'da öğrencilerle bir araya geldi.

Gül, merkez Bağlar ilçesi Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı konferans salonunda, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yazdığı "Duruşunu Bozmayan Adam Mehmet Akif Ersoy" kitabı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

"Akif'in karakteri, düşünce yapısı ve sahip olduğu ahlakı bizlere günümüzde bir takım mesajlar veriyor." ifadelerini kullanan Gül, ülke ve millet olarak çok güçlü ve öncü şahsiyetlere sahip olduklarını söyledi.

Gül, Ersoy ile alakalı yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"20-25 sene önce dönemin Kültür Bakanı, 'Akif yurt dışında öldü. Onun mezarının daha fazla yurt dışında kalmasına gönlümüz razı değil. Bakanlık olarak Akif'in mezarını ülkemize getirmek için çaba harcıyoruz.' diyor. Oysaki Akif, İstanbul’da vefat etti. Sözde Akif'i sahiplenme olarak söylenen bu söz ne kadar büyük bir cehaleti ortaya koyduğunu gösteriyor. Bu çok ibret verici bir olay. O zamanki Kültür Bakanı Nazım Hikmet ile Mehmet Akif Ersoy'u karıştırıyor."

Söyleşinin ardından Gül, katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumaali Demirtaş, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı Ahmet Vefa Güler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, şube müdürleri, Bağlar Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Umut Özekinci, okul müdürleri, öğretmenler, usta öğreticiler ve çok sayıda davetli katıldı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER