Glütensiz kafe'de "Kurban Bayramı" telaşı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından çölyak hastaları için kurulan "Glütensiz Bir Başka Kafe"de bayram heyecanı yaşanıyor. Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glütene hassasiyetleri nedeniyle...

Glütensiz kafe'de

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından çölyak hastaları için kurulan "Glütensiz Bir Başka Kafe"de bayram heyecanı yaşanıyor.

Buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunan glütene hassasiyetleri nedeniyle her lezzeti tadamayan çölyak hastaları, Kurban Bayramı için özel olarak yapılan içli köfte ve çiğ köfte gibi yöresel lezzetlerin yanı sıra kurabiye, yaş pasta gibi lezzetleri de rahatça yiyebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Glütensiz Bir Başka Kafe'nin şefi Duran Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram yoğunluğu yaşadıklarını belirterek, tatlıdan tuzluya onlarca çeşitleri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dört bir yanındaki çölyak hastalarına hizmet verdiklerini aktaran Duran, "Elimizden geldiğince müşterilerimize alternatif menüler hazırlıyoruz. Bu bayramda yöresel lezzetlerimizden içli köfte ve çiğ köfte yaptık. Çok hoşlarına gitti. Çok fazla talep oluyor." dedi.

Bayrama özel başka ürünler de hazırladıklarını ifade eden Duran, şunları kaydetti:

"Kurabiye, lavaş ekmek de yaptık. Tatlı bir yoğunluğumuz var. Hastalar ne kadar mutluysa biz de o kadar mutluyuz. Onlara farklı lezzetler tattırdığımız için çok mutluyuz. Buğdayda glüten olduğu için içli köftenin dış harcını patates ve mısır unuyla yapıyoruz. Çiğ köfteyi de haşlanmış patates ve galeta unuyla hazırlıyoruz. Olumlu dönüşler alıyoruz. Böyle bir hizmetin içinde olduğumuz için ekip olarak çok mutluyuz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER