İslahiye Ovası'nda üzüm kurutma zamanı

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli üzüm üretim merkezlerinden 50 bin dekar alanda bağcılık yapılan İslahiye Ovası'nda hasadı başlanan üzümler kurutuluyor.Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Altınüzüm,...

İslahiye Ovası'nda üzüm kurutma zamanı

GAZİANTEP (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli üzüm üretim merkezlerinden 50 bin dekar alanda bağcılık yapılan İslahiye Ovası'nda hasadı başlanan üzümler kurutuluyor.

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı Altınüzüm, Boğaziçi ve Yeşilyurt ile diğer bazı mahallelerde hasadına başlanan meşhur üzüm çeşitleri, "Antep karası" ve "hatun parmağı", üzümlerinin kurutulmasına başlandı.

Bu yıl 50 bin ton rekoltenin beklendiği üzüm, bölgenin en önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor.

İlçede 20 yıldır üzüm üretimi yapan Mustafa Barak, kuru üzüm için ağustos ayıyla birlikte bağlarda yoğun bir çalışma başladığını, sabahın ilk ışıklarıyla bağlardan toplanan yaş üzümlerin, potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırıldıktan sonra sergilerde kurutulmaya bırakıldığını ifade etti.

Kendilerinin 2018 sezonunda 10 ton üzüm kuruttuklarını ifade eden Barak, kuru üzümün tamamen organik olduğunu söyledi.

Kurutma işlemi hakkında bilgi veren Feride Barak (52) ise yaş üzümlerin sergide kurutulduktan sonra makinede çöplerinin ayıklanarak çuvallara konulup işletmelere satıldığını, kuru üzümün kilosunun 15 liradan alıcı bulduğunu söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Köse, İslahiye'de son yıllarda başlanan üzüm kurutma işleminin giderek artığını ilçede yaklaşık 5 bin ton kuru üzüm üretilerek satışa sunulduğunu kaydetti.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER