İslahiye'de üzüm pekmezi zamanı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'in İslahiye ilçesinde geleneksel yöntemlerle üzüm pekmezi yapılmaya başlandı. Altınüzüm, Yeşilyurt ve Boğaziçi mahalleleri başta olmak üzere yaklaşık 50 bin dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yapılan...

İslahiye'de üzüm pekmezi zamanı

GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'in İslahiye ilçesinde geleneksel yöntemlerle üzüm pekmezi yapılmaya başlandı.

Altınüzüm, Yeşilyurt ve Boğaziçi mahalleleri başta olmak üzere yaklaşık 50 bin dekar alanda üzüm yetiştiriciliği yapılan İslahiye'de, Avrupa'ya ihraç edilen sofralık üzümlerin hasadının ardından kalan kısım pekmezlik olarak değerlendiriliyor.

İlçede üzüm yetiştiriciliği yapan birçok aile, hem kışın kendi yiyeceklerini ayırıyor, hem de fazlasını satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Toplanan üzümler, yıkanıp ezildikten sonra suyu çıkarılıyor, ardından da evlerin bahçelerine kurulan dev kazanlarda kaynatılarak pekmez imal ediliyor.

Değirmencik Mahallesi sakinlerinden Selvi Barak, pekmez yapmanın kolay olmadığını, kendi ihtiyaçlarının yanı sıra satmak için kabarcık türü üzümden pekmez ürettiklerini belirterek, pekmezin kilogramının 20 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER