Kırmızı et sektörünün sorunları görüşüldü

GAZİANTEP (AA) -Gaziantep Ticaret Odası (GTO), sektörlerin güncel sorunlarının yanı sıra üye firmaların faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alındığı sektörel toplantılar düzenlemeye devam ediyor.GTO'dan...

Kırmızı et sektörünün sorunları görüşüldü

GAZİANTEP (AA) -Gaziantep Ticaret Odası (GTO), sektörlerin güncel sorunlarının yanı sıra üye firmaların faaliyet gösterdikleri alanlarda yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin ele alındığı sektörel toplantılar düzenlemeye devam ediyor.

GTO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, "Canlı Hayvan-Hayvansal Ürünler ve Yem Üreticileri" meslek komitesinin organize ettiği toplantıda, kırmızı et sektöründeki son gelişmeler ve yaşanan sorunlar değerlendirildi.

Kurban Bayramı öncesinde bir araya gelen üreticiler, sektördeki sorunları masaya yatırarak çözüm önerilerini değerlendirdi.

GTO Meclis Üyesi Mahmut Yıldırım’ın başkanlık ettiği toplantıda, sektördeki son gelişmeler, et ithalatı ve fiyat artışı başta olmak üzere sektördeki diğer sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda, kırmızı et sektöründeki sorunların çözümü için hayvan sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması, dişi düve ve kuzu kesiminin önüne geçilmesi, et fiyatlarını etkileyen en önemli etken olan yem fiyatlarındaki artış, yem desteği konusunda yaşanan sıkıntılar, Et ve Süt Kurumunun hem piyasayı denetleyici hem de uygulayıcı olmasının yarattığı sıkıntılarla ilgili değerlendirme yapıldı.

Ayrıca yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde damızlık hayvan kesimlerinin denetlenmesi, erken yaşta kuzu ve dişi hayvan kesiminin önüne geçilmesi gerektiği vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER