Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı

- Diyarbakır, Şırnak, Siirt ve Batman'da darbeciler tarafından 57 yıl önce idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan anıldı - AK Parti Batman İl Başkanı Murat Güneştekin: - "27 Mayıs 1960 darbesinin iz düşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır"

Menderes ve arkadaşlarının idamının 57. yılı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Şırnak, Siirt ve Batman'da darbeciler tarafından 57 yıl önce idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, çalışma arkadaşları Dışişleri Bakanı Fatih Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan anıldı.

Diyarbakır'da Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami önündeki anma etkinliğine katılan bazı sivil toplum kuruluşu ve parti temsilcileri "Dar ağacında bir adam, ardından milyonlarca can", "İdam edilen milletin iradesiydi", "Dünyaya meydan okuyan bir efelik", "Zeybeği idam ettiler ama davası dimdik ayakta" ve "Yeter söz milletin" yazılı dövizler taşıdı.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Müzeyyen Kaya yaptığı konuşmada, 27 Mayıs darbesinin Türkiye'ye ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilemez tahribatlara yol açtığını söyledi.

Batman'da Atatürk Parkı'nda yapılan basın açıklamasında AK Parti İl Başkanı Murat Güneştekin, Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan darbeler, askeri kalkışmalar ve müdahalelerin demokrasiyi defalarca kesintiye uğrattığını bildirdi. Güneştekin, "27 Mayıs 1960 darbesinin iz düşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır." dedi.

Siirt AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığınca 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında AK Parti İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Gürkan Kan, Menderes yönetiminin dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürdüğünü bildirdi.

Şırnak Atatürk Parkı'nda AK Parti Şırnak İl Başkanı İbrahim Halil Erkan bir grup partiliyle yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti:

"17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER