Öncüpınar Sınır Kapısı'nda bayram yoğunluğu

- Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler, Kilis'teki sınır kapısında yoğunluk oluşturdu - Bayram için ülkelerine giden Suriyelilerin sayısı 40 bin 700'e ulaştı

Öncüpınar Sınır Kapısı'nda bayram yoğunluğu

KİLİS (AA) - Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyelilerin, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nda oluşturduğu yoğunluk hafta sonunda da sürdü.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla güvenli hale getirilen Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve Bab gibi bölgelerdeki yakınlarının yanında bayramı geçirmek üzere randevu alan yaklaşık 74 bin Suriyeliden 40 bin 700'ü ülkesine gitti.

Sıcak havadan olumsuz etkilenen çocuk, kadın ve yaşlılarla, jandarma, sağlık ve polis ekipleri özel olarak ilgilendi.

Suriyelilerin işlemleri, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, jandarma ve polis ekiplerinin nezaretinde tamamlanırken, Kilis Halk Sağlığı Müdürlüğünce kurulan sağlık merkezinde, 0-15 yaş grubundaki çocukların eksik aşıları da yapıldı.

Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekiplerince son kontrolleri yapılan Suriyeliler, otobüslerle ülkelerine gönderildi.

- Gelinini ve torunlarını ilk kez görecek

Suriyeli Muhammed Süleyman, AA muhabirine yapığı açıklamada, çatışmaların artması üzerine 5 yıl önce terk etmek zorunda kaldığı ülkesine tekrar dönebilmenin sevincini yaşadığını belirtti.

Türk ordusu tarafından düzenlenen harekatlar sonrası yaşadıkları bölgenin teröristlerden temizlendiğini anlatan Süleyman, "Allah razı olsun emeği geçenlerden. Bugün de bize burada yardımcı oluyorlar. Çocuğum orada evlendi, 3 çocuğu oldu ve ben ne gelinimi ne de torunlarımı henüz göremedim. Onları göreceğim için çok mutluyum." diye konuştu.

- Kedinin sokakta kalmasına gönlü elvermedi

Eyham el-Ali de Türkiye'ye yaklaşık 4 yıl önce geldiğini ve bu süreçte çok güzel dostluklar kurduğunu ifade etti.

Kısa zaman önce arkadaşı tarafından kendisine hediye edilen "Bisu" ismini verdiği kedisini de beraberinde götürdüğünü ifade eden el-Ali, "Kediyi arkadaşımdan almıştım. Biz Suriye'ye gidince kalacak yeri yoktu. Ben de sokakta ölmesin diye yanımda götürmeye karar verdim." dedi.

Bayramlaşmak amacıyla Suriye'ye gidenlerin dönüş işlemleri, 26 Haziran günü saat 08.00'de başlayıp, 6 Temmuz saat 17.00'de tamamlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER