Şırnak'ta her yıl etkinlikte buluşuyorlar

- Balveren beldesinde dedelerinden kalma geleneği sürdüren belde sakinleri, her yıl ekim ayının ilk haftasında düzenlenen yemekli etkinlikte bir araya geliyor

Şırnak'ta her yıl etkinlikte buluşuyorlar

ŞIRNAK (AA) - Şırnak'ın Balveren beldesinde dedelerinden kalma geleneği sürdüren belde sakinleri, her yıl ekim ayının ilk haftasında düzenlenen yemekli etkinlikte buluşuyor.

Beldede, geleneksel olarak ekim ayının ilk perşembe günü yapılan yemekli etkinlikte, yurdun çeşitli bölgelerinde yaşayan vatandaşlar bir araya geliyor.

Her evde hazırlanan yemekler, kurulan yer sofrasında ziyaretçilere ikram ediliyor. Belde sakinlerinin birlik beraberliğin pekişmesi olarak gördüğü etkinliğe yüzlerce vatandaş katıldı.

Etkinlikte, kabirlerin ziyaretinin ardından birlik ve beraberliğin devamı için dua edildi, Kuran-ı Kerim okundu. Her evde hazırlanan yemekler, kurulan yer sofrasında ziyaretçilere ikram edildi. Belde sakinlerinin birlik beraberliğin pekişmesi olarak gördüğü etkinliğe yüzlerce vatandaş katıldı.

Vatandaşlardan Ahmet Bayram, etkinliğin dedelerinden kalma bir gelenek olduğunu, kendilerinden sonraki nesillere de bu mirası bırakacaklarını söyledi.

Dedelerinin bu etkinliği bağ bozumu zamanında ihtiyaç sahibi ailelere yemek verme ve yardım etmek amacıyla düzenlediğini dile getiren Bayram, şimdi ise kültürel bir etkinliğe dönüştüğünü belirtti.

Bayram, şöyle konuştu:

"Alimler mezarlıkta ilmi kitaplar okumaktalar. İnsanlar alimlerin vaazlarını dinliyor. Burada yapılan vaazlar insanlar üzerinden ciddi bir tesir bırakmakta. Üzgün ve mutsuz olanlar bu yapılan vaazlar sayesinde ümitlenip mutlu olarak ayrılıyor. Etkinliği, festival adı altında yaşıyoruz. Dedelerimiz böyle bir mirası bıraktıkları için çok mutluyuz. Biz de bu kültürü gençlerimize bırakacağız."

Osman Yeren de etkinliğin birlik ve beraberliğe vesile olmasını dileyerek, var olan huzurun etkinliğe katılımı ciddi derecede arttığını belirtti.

Etkinliğe Mersin'den katılan Hatice Algan ise her yıl ailesiyle bu kültürel etkinliğe katıldığını, birlikteliğin daim olmasını diledi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER