Soruşturma başlatılan HDP'li milletvekillerine partilerinden destek

- Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır'ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatılan Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları ve Remziye Tosun'a HDP'den destek açıklaması yapıldı - HDP İl Başkanı Şerif Camcı: - "HDP Amed İl Örgütü olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; milletvekillerimiz Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları ile gurur duyuyoruz"

Soruşturma başlatılan HDP'li milletvekillerine partilerinden destek

DİYARBAKIR (AA) - HDP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Camcı, PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır'ın cenazesine katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan milletvekillerine ilişkin, "HDP Amed İl Örgütü olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; milletvekillerimiz Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları ile gurur duyuyoruz." dedi.

HDP'den, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, Trabzon'un Maçka ilçesinde geçen yıl Ağustos ayında çıkan çatışmada 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden kırmızı listede aranan PKK'nın sözde Karadeniz bölge sorumlusu Zeynel kod adlı Mehmet Yakışır'ın Bağlar Yeniköy Mezarlığı'ndaki cenazesine katılan ve haklarında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma başlatılan milletvekilleri Farisoğulları ve Tosun'a destek açıklaması yapıldı.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Başkanı Camcı, milletvekilleri Tosun ve Farisoğulları'nın bu halkın realitesine uygun siyasal mücadele yürüttüklerini savundu.

"Siz istediğiniz kadar kriminalize edin, adli birer suçlu gibi kamuoyunda algı yaratmaya çalışın, vekillerimiz halkımızın realitesine ve gereklerine uygun hareket ediyorlar." diyen Camcı, şunları kaydetti:

"HDP Amed İl Örgütü olarak buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki; milletvekillerimiz Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları ile gurur duyuyoruz. Onlar bu halkın kendilerine oy verirken beklentilerinin ne olduğunu çok iyi bilen milletvekillerimizdir. Biz de onların yanında, onlarla bu mücadeleyi yürütmenin sözünü veriyoruz. Bir gerillanın cenazesine katılmak, bir insanımızın ve ailesinin acısını paylaşmak, yanında durmak, dünyanın hiçbir yerinde ahlak, din, etik anlayışında suçlanabilecek bir şey olarak kimsenin önüne konulamaz. Bu akıldan, izandan uzaklaşmak demektir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir."

Basın açıklamasına, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Tosun, Farisoğulları ve Dersim Dağ ile partililer katıldı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER