88'li Yıldız Dede, Midyat'a 67 yıl sonra gelmenin mutluluğunu yaşadı

67 Yıl önce vatani görevini yapmak için Midyat'a gönderilen İbrahim Yıldız(88), hayattaki son isteği bu topraklara yeniden gelip anılarını tazelemek oldu.

88'li Yıldız Dede, Midyat'a 67 yıl sonra gelmenin mutluluğunu yaşadı

67 Yıl önce vatani görevini yapmak için Midyat’a gönderilen İbrahim Yıldız(88), hayattaki son isteği bu topraklara yeniden gelip anılarını tazelemenin yanı sıra tarihi camilerde bir kez daha namaz kılıp, tarihi mekânları dolaşmaktı.

 

1921 Yılında Ordu’da dünyaya gelen İbrahim Yıldız, 2’nci Dünya savaşının çıktığı yıllarda gönüllü olarak askere yazıldığını ve vatani görevini yapmak için Midyat’a geldiğini belirterek, hayattaki tek isteğinin bir daha buralara gelip anılarını tazelemek olduğunu söyledi.

           

Yıllar sonra ilçenin tarihi mekânlarını dolaşıp, anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadığını işaret eden Bağ-Kur emeklisi İbrahim Yıldız; Binbaşı Abdurrahman Efendi Cami, Ulu Cami ve Cevat Paşa Cami’sinde tekrar namaz kılmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Yıldız “4 yıl bu burada görev yaptım. Kültür ve medeniyet timsali, diller ve dinler diyarı Midyat’ı görmeyi çok istiyordum. Yıllar sonra geldiğim için ve bana bu günleri gösteren Allah’a şükürler olsun ” dedi.

 
 

Evli 8 çocuk babası olan Ömer Yıldız’ın isteğini İşadamı oğlu Ünal Yıldız, kardeşler arasında alınan karar sonunda üstlenmiş. Anne ve Baba’nın hakkını ödemenin zor olduğunun altını çizen Ünal Yıldız ise; “ Babam 8 kardeşi kısıtlı imkânlarla okutup hepimizi çeşitli üniversiteler bitirmemizi sağladı. Babamın hakkını hiçbir şekilde ödeyemem Ama babamın en büyük hayali yıllar sonra buraları gelmekti. Ben de Hâyır duasını almak ve mutluluğuna ortak olmak için Midyat’a getirdim. Çok mutluyum” dedi. Yıldız ayrıca Ordu- Giresun istikameti 10’ncu Kilometresinde babası tarafından ‘Divani Camii’ adında camii inşa edildiğini belirtti.

 

Görev yaptığı yerlerde birlikte çalıştığı arkadaşlardan söz ederken göz duygulanan Ömer dede, Midyatlı olan arkadaşlarının vefat ettiğini duyunca hüzünlendiği gözlendi. Arkadaşlarından Behçet Yılmaz’ın oğlu Niyazi Yılmaz’ı ziyaret etti.

Niyazi Yılmaz, ziyareti çok anlamlı bulurken, babasına vefa borcunu ödeyen işadamı Ünal Yılmaz’ı tebrik eti.

 
 

Tayfur DEMİR - MidyatGuncel.com - ÖNEMLİ NOT  : BU HABER Midyatgazete.com'un ESKİ ARŞİVLERİNDE YAYINLANAN HABERLERDEN BİRİDİR. NOSTALJİ AMAÇLI EKLENMİŞTİR. HABER YAYIN TARİHİ : 13 Ekim 2009, 09:15- www.midyatgazete.com
Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER