Gaziantep bakırcılar çarşısını ziyaret edip esnaf ve vatandaşlarla görüşen Bozkır, bir konakta kahve içti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Vali Erdal Ata ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den brifing aldı.‏

Gaziantep bakırcılar çarşısını ziyaret edip esnaf ve vatandaşlarla görüşen Bozkır, bir konakta kahve içti.

T.C.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır:

 

- "(3. havalimanı) Dünyanın stratejik merkezinin Almanya'dan Türkiye'ye kaydığı anlamına geliyor. Her şeye karşı çıkıyorlar buna da karşı çıkıyorlar"
- "Vizeler 3 sene içinde kalkacak. Kalktığı zaman ben diyorum ki belki Türkiye vize koymaya başlayacak. Çünkü herkes korkuyor"


 AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, 3. havalimanının dünyanın stratejik merkezinin Almanya'dan Türkiye'ye kayması anlamını taşıdığını belirterek, "Her şeye karşı çıkıyorlar buna da karşı çıkıyorlar" dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği, AB fonuyla kurulacak "AB Anadolu Arkeoloji Enstitüsü"nün Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki tanıtım toplantısı için Gaziantep'e gelen Bozkır, Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Vali Erdal Ata ile Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den brifing aldı.

Gaziantep bakırcılar çarşısını ziyaret edip esnaf ve vatandaşlarla görüşen Bozkır, bir konakta kahve içti.

Daha sonra AK Parti İl Başkanlığı ziyaret eden Bakan Bozkır, buradaki konuşmasında, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinin en önemli kavşağında olduğunu, AK Parti'nin 12 yıllık başarısının ülkeyi bambaşka bir noktaya getirdiğini belirtti.

3. havalimanı projesine ilişkin değerlendirmede bulunan Bozkır, "orada havalimanı mı olur, ne gerek var" denildiğini hatırlatarak, "25 milyon yolcu taşıyan bir havalimanını biz 150 milyon yolcuya çıkartacağız. Bu sadece bir havalimanı değil. Dünyanın stratejik merkezinin Almanya'dan Türkiye'ye kaydığı anlamına geliyor. Her şeye karşı çıkıyorlar buna da karşı çıkıyorlar" diye konuştu.

Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin 50 yıldır devam eden bir süreci olduğuna değinen ve bu sürecin etkisiyle 2 bin demokratik reformun gerçekleştirildiğine değinen Bozkır, bugün artık Türkiye'nin ayakları üzerinde durduğunu, AB'nin talebi olmadan çok yasayı değiştirdiğini vurguladı. 

Türkiye'nin bugün 22 Avrupa ülkesinden daha iyi şartlara sahip olduğunu söyleyen Bozkır, şöyle konuştu:

"Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında girmeye çalışan bir Türkiye var. Genç nüfus, çalışkan nüfus, güçlü bir silahlı kuvvetler, enerji yollarına tamamen hakim olmuş güvenli bir ülke Avrupa Birliği bakımından olmazsa olmazdır. Eskiden genç nüfusa korkarak bakılırdı. Ama bugün yaşlı çaresiz Avrupa Birliği nüfusunda bizim genç ve çalışkan iyi yetişmiş nüfusumuz önemli bir tablo gösteriyor. Türkiye'nin genç nüfusu muazzam bir avantaj sağlıyor." 

"Vizeler 3 sene içinde kalkacak. Kalktığı zaman ben diyorum ki belki Türkiye vize koymaya başlayacak. Çünkü herkes korkuyor" ifadesini kullanan Bozkır, "vizeleri kaldırırsak 10 milyon Türk bir günde Avrupa piyasalarını istila eder" görüşünün doğru olmadığını, insanların işin olmadığı Avrupa'da değil işin olduğu Türkiye'de yaşamayı tercih edeceğini belirterek şöyle devam etti: 

"Benim insanım Avrupa'ya gitmek istemeyecek. Bu ekonomik büyüme devam ettiği zaman insanımıza daha çok ihtiyacımız olacak. Hem gitmek istemeyecek hem de biz bırakmak istemeyeceğiz. Ama Avrupa ülkelerinden buraya gelmek isteyenler olabilecek. Allah'a şükür her geleni biz misafir ediyoruz. Gücümüz kuvvetimiz yerinde. Avrupa'da işsiz kalmış, perişan olup da Türkiye'de iş arayanlara da iş veririz. İşimize geldiği taktirde tabi. Tabi bu gelecekte Türkiye'nin çok büyük bir kuvvetini gösteriyor."

AB fasıllarından 14'ünün açıldığını, 1'inin kapandı göründüğünü bildiren Bozkır, bu fasıllarının tümünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 2 yıl önce açıldığını ve 2 sene içerisinde kapanacağını söyledi. 2 yıl sonra yeni fasılların açılmasının AB'nin sorunu olacağını dile getiren Bozkır, "Torbanın içine açılmamış fasılları koyun tombala gibi çekin, biz o faslı iki ay içinde açarız. Bugüne kadar Avrupa Birliği fonlarından yaklaşık 4,5 milyar avro kullandık, 2020'ye kadar da 4,7 milyar avroluk hibe yardımının çerçeve anlaşmasını imzaladık. Bunlardan proje bazlı yardımlar yapıyoruz" dedi.

Kaynak: T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER