Kürtler, Çifte Bayram Yapsın

Hükümetin başlattığı çözüm sürecine destek açıklaması yapan Avukat Gürsel Ekmen Miroğlu, örgütün silah bırakma kararı alması durumunda Kürtler’in Newroz'da çifte bayram yapacağını söyledi.

Kürtler, Çifte Bayram Yapsın

 

Bölgenin önde gelen kanaat önderleri arasında yer alan Miroğlu, 6-7 Ekim olayları ve son olarak Cizre’de yaşanan olayların çözüm sürecinde barışa giden yolda çözümü hazmedemeyenlerin bir senaryosu olduğunu dikkat çekti.

Kürtler’in çözüme yaklaştığı her dönemde önüne bir engel konulduğunu anımsatan Miroğlu, “Bölge insanı çözüm sürecine oldukça inanmış durumda. 2015'ın ilk aylarında çözüm sürecinin olumlu bir şekilde nihayete ermesi yönünde büyük beklenti var. Cizre olayları hepimizce malum ve süreçte yaşanacak gecikmeler maalesef suistimale açık. Kürt toplumu sürecin kendi kaderlerini ne kadar etkileyeceğinin de farkında. Onlar için çözüm süreci; silahların susması, yeni bir Anayasa ve Yeni bir toplumsal antlaşma demek.”dedi.

Bölgede Kürtlerin, artık şiddetin içinde olmadığı bir yaşam istediğini vurgulayan Miroğlu, “Dikkat edilirse Kürt toplumunun son 12 yıldaki talepleri oldukça değişmiş durumda. Bölge insanı legal siyasetin kendilerini dinlenebilir kılacağı gibi, önemli kazanımlarda sağlayacağının farkındalar. Bize göre çözüm süreci Türkiye tarihinin şimdiye kadarki en önemli Projesidir. 2015'in ilk ayları süreç bakımından oldukça önemli. Örgüt silah bırakma kararı alırsa Kürtler Newroz'da hem bahar hem de barış bayramı olmak üzere çifte bayramı bir arada kutlar.”diye konuştu

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER