Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman Ve Kilis'te Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis'te anıldı

Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman Ve Kilis'te Anıldı

GAZİANTEP (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80. yılında Gaziantep'te anıldı.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndaki anma töreninde, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgenaral Şefik Atak anıta çelenk sundu.

Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

- Malatya

Kent merkezinde Atatürk Caddesi'ndeki, Atatürk Anıt'ında düzenlenen törende, Malatya Valisi Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, anıta çelenk sundu.

İki dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Baruş, "Anıt Defteri"ni imzaladı.

Vali Baruş, deftere şunları yazdı:

"Milletinize emanet ettiğiniz Cumhuriyetimiz başta olmak üzere, kıymetli hatıratınızın varisi olmanın gururuyla, Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak uğrunda azimle mücadele etmeye kararlıyız. Türkiye'yi işaret ettiğiniz muasır medeniyet hedefine eriştirmek, bölgemizde ve dünyada lider ülkelerden biri haline getirmek uğrunda yapacağımız çalışmalarda, şahsınızın, şehitlerimizin ve gazilerimizin sergilediği eşsiz mücadele ve fedakarlık ruhu bizlere daima rehber olacaktır."

Törenin ardından Baruş ve beraberindekiler Atatürk Evi Müzesi'ni gezdi.

- Şanlıurfa

Şanlıurfa Yeni Aile Mezarlığı Şehitlik Anıtı'nda gerçekleşen törende Vali Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve ilgililer anıta çelenk sundu.

Öğrencilerin de katıldığı tören, iki dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu.

Daha sonra Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda devam eden törende, Sosyal Bilimler Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından program sunuldu.

- Kahramanmaraş

Atatürk Meydanı'nda düzenlenen törende, Valli Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ile Garnizon Komutanı Albay Adnan Köşker Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Vatandaşlar ve öğrencilerin de katıldığı tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla son buldu.

Daha sonra Sühaerler Lisesi tarafından Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde devam eden törende, Sühaerler Lisesi Müdürü Faruk Günay, Üsteğmen Yakup Doğuhan Şahin ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretim Görevlisi Zeliha Koca, Atatürk'ün yaşamı ve askeri kişiliğine ilişkin bilgiler verdi.

Tören, şiirler ve türkülerin okunması ile 10 Kasım Oratoryo'sunun ardından son buldu.

- Adıyaman

Adıyaman Valiliği önündeki anma törenine Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Tören, anıta çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

- Kilis

Kilis'te Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene, Vali Recep Soytürk, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Polat, Jandarma Albay Hasan Başaklıgil, İl Emniyet Müdürü Günter Şenses ile kurum müdürleri ve askeri erkan katıldı.

Atatürk büstüne çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Alaaddin Yavaşça Kültür Merkezi'nde de Atatürk'ü anma programı düzenlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu programda, Atatürk'ün hayatı anlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 01:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER