Seyyid Şeyh Halil Hamidi Medresesinde Mevlid Programı

Uluslararası tanınmış, devrinin en büyük ilim-tasavvuf ve barış insanı olan Es Seyyid Şeyh Fethullah El Hamidi’nin ikinci oğlu olan Es Seyyid Şeyh Halil El Hamidi’nin vefat yıl dönümü dolayısıyla tertiplenen mevlid programı, kayapınar beldesinde olan şeyh Halil Hamidi Medresesinde büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Seyyid Şeyh Halil Hamidi Medresesinde Mevlid Programı

Molla Mehmet Cihangir’inokumuş olduğu Kur’an-ı Kerim Tilaveti akabinde Mücahit Özdaş, İshak Özdaş, Seyit Bilal Konak ve Abdurrahman Dursun, Seyyid Şeyh Halil Hamidi adına yazılmış kaside ve Kürtçe Mevlid okudular. Yaklaşık olarak bin ila bin beş yüz kişiye yakın gelen davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu ve öğlen yemeği ikram edildi.

Prof. Dr. Med. Ahmet Hamidi’nin beraberinde gelen Prof. Dr. Mehmet Yıldız, Prof. Dr. Selami, Prof. Dr. Cenk Şen Prof. Dr. Ali Metin, Prof. Dr. Erhan, Prof. Dr. Mustafa Özdemir, Doç. Dr. Cihat Hamidi, Uz.Dr. Arif Hamidi, Uz.Dr. Enver, Uz. Dr. Kangül, Dr. Hakkı, beldenin doktoru Beşir bey ve bölgenin tanınmış Şeyhleri, Alimleri, Kanaat Önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri Mevlid programına katıldı.

Prof. Dr. Med. Ahmet Hamidi: Bizim büyüklerimiz, makam-mevki ve maddi menfaatler için değil, sırf Allah’ı sevdikleri için ve Allah’ın rızasını kazanmak için uğraştılar. Allah’a olan sevgilerinin neticesi olarak tüm insanları özellikle bölge insanını çok severlerdi. Onları harekete geçiren de bu inanış ve düşünce idi. Herhangi bir mal, mülk, maddi menfaat ve makam-mevki için çalışmadılar. Bu bölgede huzurun, barışın, sükûnetin sağlanması ve mutlu bir yaşamın devam ettirilmesi için ellerinden gelen her türlü hizmeti yaptılar.

Her şeyden evvel bir ilim merkezi kurdular. Bu ilim merkezi içerisinde ilmi gerçekler üzerinde çalışmalarını imar ettiler. Bu yapılan çalışmaların amacı: sosyal, kültürel, hukuki alanda meselelerin çözümü; sosyal ve ailesel problemlerin çözümü, barış, huzur ve sükûnetin sağlanması idi. Bunun için de gece gündüz çalıştılar. Allah hepsinden razı olsun, bizleri onların feyiz ve bereketlerinden mahrum etmesin. Siz değerli konuklardan da Allah razı olsun. Hoş geldiniz şeref verdiniz. İşte bizde ecdadın evlatları olarak gerek Türkiye’de gerek Türkiye dışında, bizzat ben otuz üç yıl Avrupa’da,  Amerika’da ve dünyanın değişik ülkelerinde bulunmama rağmen kendi siretimi ve suretimi, Allah’ın izniyle, onların himmetiyle değiştirmedim ve değiştirmeyeceğim. İnşallah, ölünceye kadar da bu bayrağın ayakta kalması, dalgalanması ve bu sancağın devam ettirilmesi için elimden geleni yapmaya çalıştım ve çalışacağım.  Buna da huzurlarınızda söz veriyorum.

Çünkü Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde; nerede olursanız olun Allah ile irtibatınızı kesmeyiniz ve ona yaklaşmaya çalışınız, buyuruyor.

Biz Müslümanların ana hedefi bu olmalıdır. Müslümanlar arasında en çok kullanılan cümle “Allah razı olsun” dur. Çünkü bu; hedeftir amaçtır, merkezi noktadır. Ecdadımızın tek amacı Allah’ın rızası ve memnuniyeti idi. Bu amaç ve niyet doğrultusunda hayatlarını devam ettirdiler, medreseler inşa ettiler, cemaati devam ettirdiler ve tasavvufi bir hayat yaşadılar. Gördüğünüz gibi onlar bugüne kadar büyük hizmetler yaptılar. Bizde inşallah imkanlarımız dâhilinde, şartlarımız müsaade ettiği nispette onlara tabi olmaya çalışacağız. Buna da huzurlarınızda söz veriyoruz. Arzumuz ve dileğimiz; bölgemizde huzur ve güvenliği temin edilmesive bütün insanlık için huzurun, mutluluğun ebedi saadetin sağlanmasıdır.

Şu anda aramızda bulunan çok değerli hocalar, şeyhler ve profesörler: Hepinize tekrar şükranlarımı arz ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Allah sevabınızı makbul eylesin. Bu organizasyonda emeği geçen, çalışan ve hizmet eden herkesten Allah ebediyen razı olsun.  Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Prof. Dr. Ali Metin:Son iki senede, Sayın Ahmet hocamızı çok yakından tanıma fırsatı buldum. Bu geçen zaman zarfında ailesini de tanıma şerefine nail oldum. Bu güzel atmosferin havasını solumama sebep olduğu için başta kendisine olmak üzere aile efradına şükranlarımı sunuyorum…

Prof. Dr. Erkan:Böyle bir ortamda bulunmaktan çok mutluyum. Yeni, pırıl pırıl yüzler ve geleceği etkileyecek gençlerle beraber olma şerefine nail oldum. Herkese teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Selami: Böyle bir davete katıldığım için son derece mutluyum. Bizleri davet eden hocamız Prof. Dr. Ahmet Hamidi ayrıca şükranlarımı sunar, hepinizi saygı ile selamlarım.

Pilot Usame:Bu ulvi programa davet edildim. Sünnet şiarıyla icabet ettim. Çok güzel huzurlu insanlar, güzel mekânlar gördüm. Sizinle beraber olduğum için çok mutluyum. Allah hepinizden razı olsun.

Seyyid Şeref Hamidi: Saygı değer misafirlerimiz! Özellikle bu töreni düzenleyen değerli kardeşlerimize Hamidiler adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen misafirlerimizi ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduk. Amcaoğlum Prof. Dr. Ahmet Hamidi ile beraber bu organizasyonu gerçekleştiren herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

Ben kendimden biraz bahsedeyim. Ben Ahmediye şeyhlerinden şeyh Afif’in oğluyum. On yedi yıl gibi bir zaman içerisinde Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır ve Van’da Zirai Donatımda bölge müdürlüğü görevini icra ettim. Ama ben hiçbir zaman bu yaptığım hizmetlerle ilgili kendimi müdür olarak tanıtmadım. Her zaman Şeyh Afif’in oğlu olarak tanıttım. Bu aileye mensup olduğumuzdan dolayı gurur duyuyoruz. Buraya gelen bütün kardeşlerimizin bize böyle bakmalarını isteriz. Makam-mevki gelip geçicidir. Ama bizler bu ailenin mensubu olmaktan dolayı son derece mutluluk duyuyoruz. Çünkü bu nezih ailenin geçmişten beri büyük bir gayretleri ve emeği var. Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Yezidiler üzerinde çok büyük emekleri olmuştur. Biz bundan dolayı iftihar duyuyoruz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Şeyh Muhammed Şah Hamidi: Çok değerli misafirler! Allah’ın rahmeti, bereketi sizlerin üzerine olsun. Allah dengeler sistemini yarattı. Bu dengeler sistemi: Kainatın dengesi, insanın dengesi ve kısacası her şeyin dengesidir. Bu dengekendi içerisinde devam etmekte, çalışmakta ve yaşamı, hayatı devam ettirmektedir. Bu denge nedir? İlimdir, irfandır. Bu ilim, irfan sayesinde insanın ruhu, insanın nefsi, insanın bedeni, insanın sağlıklı yaşamı sağlanabilir.  Dolayısıyla önce ilim, sonra iman, daha sonra ihsan, yani Allah’ı görüyormuşçasına Allah’a yaklaşmaya çalışmak ve yaşamak, hedef edinmek gerekir.

Prof. Dr. Med. Ahmet Hamidi’nin hazırlamış olduğu, Es Seyyid Şeyh Fethullah El Hamidi’nin ikinci oğlu olan Es Seyyid Şeyh Halil El Hamidi’nin yaşantı ve hayatlarını anlatan el kitapçığı programa katılan davetlilere hediye edildi.  

Not: Programın organizasyonunda büyük emekleri olan sayın Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek beyin ağabeyi sayın Ekrem Şimşek’e şükranlarımızı arz ediyoruz.

Ahmet Hamidi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER