Terör Kurbanları Mezarları Başında Anıldı - Videolu Haber

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Kayalıpınar (Mıkre) Köyü'nde 1993 yılında PKK'nın yola döşediği mayının patlaması sonucu ölen 8'i çocuk 26 kişi için köyde anma töreni düzenlendi.

Terör Kurbanları Mezarları Başında Anıldı - Videolu Haber

Midyat Kaymakamlığı ve Garnizon Komutanlığı tarafından Kayalıpınar köyünde düzenlenen anma töreni Kayalıpınar köyü ilköğretim okulu bahçesinde yapıldı. 

 

Kayalıpınar (Mıkre) Anma Töreni

 

            Kayalıpınar köyünde, bundan tam 16 yıl önce köy minibüsünün geçtiği yola terör örgütlerince yola döşenen mayın patlatılmasının ardından köyde yaşayan 26 vatandaş hayatını kaybetmişti. Tören alanında dev Türk bayrağı açıldı. Törende yüzlerce kişi şehit mezarlığına kadar yürüdü. Yaklaşık Bin kişinin katıldığı anma töreninde terör örgütü aleyhine slogan ve pankart açıldı.  

 

       Yapılan törende şehitler için saygı duruşu ve okunan istiklal marşının ardından, Midyat İlçe jandarma Komutanı Bahtiyar Yılmaz, 16 yıl önce 1993 yılında eli kanlı PKK terör örgütü mensupları tarafından yola döşenen mayın sonucu, ebediyete intikal eden masum 26 vatandaşımız ile yaralanan 3 vatandı anmak için ve terörü bir kez daha lanetlemek için toplanmış olduklarını dile getirdi. Binbaşı Yılmaz, “Midyatlılar olarak unutmadığımız, unutmayacağımız bir tarih, 04- Ekim 1993. Günlerden pazartesi, Saat 07.30  sıralarında muhtemelen Midyat pazarına gitmek için yola çıkan ve en büyüğü 8 yaşında olan 9 çocuk ile birlikte toplam 29 vatandaşımızı taşıyan minibüsün, Kayalıpınar ile Kayalar köyü yolu arası bölücü terör örgütü mensupları tarafından döşenen mayına basması neticesinde 26 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 3 vatandaşımız ise yaralanmıştır.”dedi.

 

            Ateş düştüğü yeri yakar diyen Yılmaz, “yakınlarını kaybeden siz değerli Kayalıpınarlıların yanan yürekleri ile birlikte bizlerinde yüreği derinden yakmaktadır.”şeklinde konuştu.

 

            Ardında konuşmasını yapmak üzere yakınlarını kaybeden Hüseyin Ağırman, terör örgütünü kınamasını ardından, “yaşam hakkını nasıl alacaklar. İnsan hakları sadede eli kanlı terör örgütü için mi, “diye sordu.

 

            Ardından, şehit düşen vatandaşları mezarları başında anıldılar. Müftü Abdurrahman İnanç tarafından dua okundu.

 

            Yakınını kaybeden Reşit Altuğ, “herkesin bu köyde akrabadır. Herkes bir biri ile yakından akrabadır. 

 

            Yapılan anma törenine Mardin 70. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Selim Mert,  Jandarma İl Alay Komutan Vekili Yarbay Metin Akkaya, Midyat Garnizon Komutanı Kurmay Albay İhsan Tavazar, Kaymakam Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu, Midyat Jandarma Komutanı Bahtiyar Yılmaz’ın yanı sıra, kamu kurum daire amirleri ile sivil toplum kuruluşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

            Kayalıpınar köyünde terör mağdurlarının ailelerine taziye dileklerinde bulunuldu. Terör mağduru ailelere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından nakit para yardımı yapıldı. Köy okullarında okuyan çocuklara oyuncak dağıtıldı. Ardından tören alanında yapılacak konuşmaların ardından, katliamda hayatını kaybeden vatandaşların mezarın ziyaret edildi. Şehit vatandaşların mezarları başında okunan kuran-ı kerim ve duaların ardından köy de yemekli mevlit verildi.

 

            Törene çok sayıda vatandaşın katılması dikkat çekti.

 

 

Selahattin EROL ÖNEMLİ NOT  : BU HABER Midyatgazete.com'un ESKİ ARŞİVLERİNDE YAYINLANAN HABERLERDEN BİRİDİR. NOSTALJİ AMAÇLI EKLENMİŞTİR. HABER YAYIN TARİHİ : 04 Ekim 2009, 23:35 - www.midyatgazete.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER