Kategoriler

Midyat Gazete

Siirt'te engelli gencin okuma azmi

SİİRT (AA) - Siirt'te yaşayan görme engelli Feyzi Kurt (32), hayali olan okuma azmiyle çevresindekilerin takdirini topluyor.Görme engelli olduğu için okula gönderilmeyen Kurt, yüzde 50 görme engelli ve donuk zeka rahatsızlığına rağmen...

SİİRT (AA) - Siirt'te yaşayan görme engelli Feyzi Kurt (32), hayali olan okuma azmiyle çevresindekilerin takdirini topluyor.

Görme engelli olduğu için okula gönderilmeyen Kurt, yüzde 50 görme engelli ve donuk zeka rahatsızlığına rağmen yıllardır vazgeçmediği okuma yazma hayalini gerçekleştirmenin sevincini yaşıyor.

Siirt Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okuluna yaptığı okuma yazma başvurusu kabul edilen Kurt, okuma yazma eğitmeni Zeynep Erdemci tarafından Atatürk Anadolu Lisesi konferans salonunda haftanın 3 günü özel eğitim görüyor.

Bir fırında da çırak olarak çalışan Kurt, küçüklüğünde geçirdiği rahatsızlıklardan dolayı okuma hayalini gerçekleştiremediğini söyledi.

Her zaman okumayı istediğini anlatan Kurt, şöyle dedi:

"Okuma ve yazmayı küçüklüğümden beri hep çok istiyordum. Halk Eğitim Merkezinde okuma yazma kursunun olduğunu duydum. Hemen gittim başvuruda bulundum, devlet okumayı yazmayı öğrenmem için bana özel eğitmen görevlendirdi. Ben de Zeynep öğretmenim sayesinde okuma yazma hayalimi gerçekleştiriyorum."

Engelli bireylerin hiçbir zaman yaşama ve okuma azminden vazgeçmemeleri gerektiğini belirten Kurt, "Engelli kardeşlerim de benim gibi hem çalışsın hem okusun. Devletimizin imkanlarından yararlansın. Ben içime kapanıp eve kapansaydım çok mutsuz olurdum ama çok şükür hem çalışıyorum hem de hayalimi gerçekleştiriyorum. Bu yüzden çok mutluyum, devletime ve Zeynep öğretmenime teşekkür ediyorum." dedi.

Eğitmen Zeynep Erdemci de Kurt'a özel olarak okuma yazma eğitimi verdiğini belirtti.

Erdemci, "Feyzi'nin hayalini gerçekleştirmek için çabalıyoruz. İnşaallah bu hayalini en kısa sürede gerçekleştiririz. Feyzi, çok azimli. Engeline rağmen hem fırında çalışıyor hem de okuma yazma öğrenmeye çalışıyor. Feyzi'nin bu azmiyle en kısa sürede okuma yazmayı öğreneceğine inanıyorum. Diğer engelli bireylerimizi de merkezimize müracaat edip okuma yazma desteği almasını diliyorum." diye konuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
4 Kez Görüntülendi.
Red Bull Basement Festival, Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak
Genel
9 Kez Görüntülendi.
Koç Topluluğu, "Türkiye'nin En İyi İş Yerleri" araştırmasına damga vurdu
Genel
6 Kez Görüntülendi.
Öğretmenlerden ramazan yardımı
KÜLTÜR - SANAT
7 Kez Görüntülendi.
Zeugma Mozaik Müzesi'nde hedef 1 milyon ziyaretçi
SPOR
7 Kez Görüntülendi.
Okul koridorunda fark edilen Fatma Bizek, atletizmde iddialı
Genel
7 Kez Görüntülendi.
Kaspersky Lab'dan WhatsApp açıklaması
Genel
6 Kez Görüntülendi.
Şanlıurfa'da öğrenci servisi evin duvarına çarptı
EKONOMİ
6 Kez Görüntülendi.
Casper'ın oyun serisi Excalibur ürünleri n11.com'da satışta
Genel
7 Kez Görüntülendi.
Diyarbakır'da "Gençlik Yürüyüşü"
Genel
6 Kez Görüntülendi.
Şırnak'ta PKK'lı 4 terörist teslim oldu