Kategoriler

Midyat Gazete

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine yol tepkisi

- Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 10 köyün sakinleri, görevlendirme yapılan dönemde başlanan yol asfaltlama çalışmasını seçimin ardından durduran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini protesto için yolu kapattı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde 10 köyün sakinleri, yol asfaltlama çalışmasını durduran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesini protesto etti.

Büyükşehir Belediyesine görevlendirme yapıldığı dönemde yaklaşık 50 köyün ulaşımını sağlayan 30 kilometrelik yolun asfaltlanması için çalışma başlatıldı, ancak çalışmalar seçimin ardından ödenek yetersizliği gerekçesiyle yarıda kaldı.

Söz konusu yolu kullanan 10 köyün sakinleri, yolun tamamlanmasına yönelik taleplerinin yerine getirilmemesi nedeniyle belediyeye tepki için araçlarıyla yolu bir süreliğine ulaşıma kapattı.

- "İdeoloji peşine takılmasınlar"

Kabasakal köyünden Ramazan İnat, köylülerin adeta çile çektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Geçen sene kayyum döneminde yol yapımına başlandı. Yola taş döşendi, sıkıştırma yapıldı ama kış şartlarından dolayı çalışmalar durduruldu. Seçimlerden sonra Büyükşehir Belediyesi yönetimi HDP'lilerin eline geçti. Seçimden sonra hiçbir çalışma yapılmadı. İdeolojik düşünceler peşine takılmasınlar. Milletin bu mağduriyetini görsünler. Köy muhtarlarımız birçok kez Büyükşehir Belediyesine durumu iletmesine rağmen 'Bütçede para kalmadı, yol yapılmayacak' cevabı aldı."

Yol dolayısıyla yaşadıkları mağduriyetin giderilmesini isteyen İnat, "Büyükşehir Belediyesi topu başkasına atmasın, halka hizmet etsin. Başka yerlere para var da bu yola mı para yok?" dedi.

Muhittin Yılmaz da "Büyükşehir Belediyesi bu yoldan sorumludur. HDP'li belediyeyi protesto için yolu kapattık. Mağduriyetimizi gidersinler. Kışın hasta ve öğrencilerin sevkinde büyük sıkıntı yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Hizmet bekliyoruz"

Bereketli köyünden Mehmet Sıddık Karadaş da 30 kilometre uzunluğundaki yolun 50 köyün bağlantısını sağladığını aktararak, "Bu yol içler acısı durumda. Hamile ve hastaları hastaneye götürürken büyük sıkıntı yaşıyoruz." diye konuştu.

Hasandere köyünden İsmail Çelik de yolun asfaltlanmasını isteyerek, "Halk belediyeden hizmet bekliyor. Biz onlardan insanlık adına hizmet bekliyoruz. Gitsinler ideolojilerini başka yerde yapsınlar." şeklinde konuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Genel
8 Kez Görüntülendi.
Suriyeli öğrencilerin okul heyecanı
Genel
10 Kez Görüntülendi.
Akbatı, 8. yaşını Akbatı Festivali ile kutladı
Genel
10 Kez Görüntülendi.
"Tebeşir" isimli köpek öğrencilerle derse girdi
Genel
9 Kez Görüntülendi.
Viranşehir'in "şelengo"su koruma altına alınıyor
EKONOMİ
8 Kez Görüntülendi.
Quick Sigorta, Darüşşafakalı çocuklar için kolları sıvadı
EKONOMİ
6 Kez Görüntülendi.
TEB, konut kredisi faizini yüzde 1,20'ye düşürdü
Genel
8 Kez Görüntülendi.
Bakan Selçuk'tan jandarmaya teşekkür
Genel
10 Kez Görüntülendi.
Çin'den dönüp memleketi Nusaybin'e fabrika kurdu
EKONOMİ
8 Kez Görüntülendi.
Otokar’ın TULPAR ve COBRA II araçları Londra’da boy gösterecek
EKONOMİ
8 Kez Görüntülendi.
"Eminevim" İEF'de faizsiz sistemini anlattı