Afgan polis, Gaziantep'te kahve ustası oldu

- Afganistan'dan yaklaşık 5 yıl önce iyi bir gelecek hayaliyle Türkiye'ye göç eden Ali Alizade, bir süre inşaatlarda çalıştıktan sonra 3 yıl önce Gaziantep'teki tarihi Tahmis Kahvesi'nde işe başladı - Kısa sürede kendisini geliştirerek yöreye özgü menengiç kahvesinin ustası olan Alizade, çok sevdiği bu lezzeti yurt dışında da tanıtacak - Kahve ustası Ali Alizade: - "Yakında Amerika'ya gideceğim. Orada menenegiç kahvesini yaymak istiyorum. Onların da bu lezzeti tatmasını istiyorum"

Afgan polis, Gaziantep'te kahve ustası oldu

GAZİANTEP (AA) - Afganistan'dan yaklaşık 5 yıl önce iyi bir gelecek hayaliyle Türkiye'ye göç eden 31 yaşındaki Ali Alizade, Gaziantep'te kahve ustası odu.

Ülkesindeki zorlu yaşam şartlarından dolayı eşi ve çocuğuyla göç etme kararı alan Alizade, kısa süre İran'da yaşadıktan sonra Türkiye'ye geldi.

Gaziantep'e yerleşen Alizade, bir süre inşaatlarda çalıştıktan sonra tarihi Tahmis Kahvesi'nde işe başladı.

Kısa sürede kendisini geliştirerek yöreye özgü menengiç kahvesinin ustası olan Alizade, çok sevdiği bu lezzeti yurt dışında da tanıtacak.

Alizade, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıldır Gaziantep'te yaşadığını belirterek, kenti ve insanlarını çok sevdiğini söyledi.

Ülkesinde polis olduğunu ifade eden Alizade, "Afganistan'da yaşamak çok zordu. Geleceğe dair bir belirsizlik vardı. Gitmem gerek diye düşündüm. Önce İran'a gittim. Bir süre orada yaşadıktan sonra Türkiye'ye geldim." diye konuştu.

- "Menengiç kahvesi çok sağlıklı"

Gaziantep'e geldikten sonra menengiç kahvesi yapmaya başladığını anlatan Alizade, şunları kaydetti:

"Kahve yapmak çok kolay bir şey değil. Kente özgü bu kahvenin püf noktaları var. Ben çok nadir kahve içen biriydim. Menengiç kahvesi de daha önce bildiğim, tattığım bir lezzet değildi. İlk başta yaparken zorlandım. Sonra araştırmaya başlayınca çok sağlıklı olduğunu öğrendim. Kafeinsiz olması sebebiyle çocuklar da içebiliyor. Evde de çocuklara, misafirlere yapıyorum. Çok lezzetli ve farklı geliyor. Amerika'ya yaptığım göç başvurusu kabul edildi. Yakında Amerika'ya gideceğim. Orada da menengiç kahvesini yaymak istiyorum. Onların da bu lezzeti tatmasını istiyorum."

Tahmis Kahvesi'nin ustalarından Zekeriya Özçelik ise, Alizade'nin çok gayretli olduğunu belirterek, "Ali ilk başlarda yanımızda yardımcı olarak çalışmaya başladı. Sonraları merak etmeye başlayınca kahve yapmasını öğrettim. Ustalığı da kavradı." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER