"Dengbej" geleneği sürüyor

BATMAN (AA) - Dillere destan sevdaları, aşkları, doğayı, hüznü, acıyı ve çoğu zaman gidenin ardından yakılan ağıdı "stran" olarak bilinen türkülerle anlatan Dengbejler, geçmişe ışık tutuyor.Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki...

BATMAN (AA) - Dillere destan sevdaları, aşkları, doğayı, hüznü, acıyı ve çoğu zaman gidenin ardından yakılan ağıdı "stran" olarak bilinen türkülerle anlatan Dengbejler, geçmişe ışık tutuyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki yöre halkının yaşam biçimi, gelenek ve göreneklerini yansıtan, bu bölgelerin sözlü edebiyatının temelini oluşturan dengbejler, "Stran ve klam" adı verilen türküleri seslendiriyor.

Dengbej Mahmut Ahmetoğlu (72) köy köy gezerek sohbet ortamlarında geleneğini sürdürmeye çalıştıklarını belirterek, "Eskiden köy köy gezerdik, gece yarılarına kadar klamlar söylerdik. Biz dengbejler arasında karşılıklı atışmalar olur." dedi.

Dengbejliği babasından öğrendiğini ve yıllardır kendisini bu alanda geliştirmeye çalıştığını belirten Nuri Ebrem (63) ise "Küçüklüğümden beri dengbejliğe hevesim vardı. 8-10 yaşlarından beri söylüyorum. Bu geleneği devam ettirmeye çalışıyorum." ifadelerini kullandı.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER