Görevlendirme yapılan belediyeden kadınlar için atölye

- Batman Belediyesi tarafından açılan Umut Kadın Atölyesi'nde kursiyerlere tekstil, dokuma ve kuaförlük eğitimleri veriliyor - Halı dokuma kursu öğretmeni Saime Şeker: - "Kursta, kaybolmaya yüz tutmuş motifleri gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz"

Görevlendirme yapılan belediyeden kadınlar için atölye

BATMAN (AA) - İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Batman Belediyesi bünyesinde açılan Umut Kadın Atölyesi'nde kursiyerlere tekstil ve kuaförlük eğitimlerinin yanı sıra halı, kilim, seccade ve heybe yapımı öğretiliyor.

Batman Belediyesi, görevlendirmenin ardından kentte rutin belediyecilik hizmetlerinin yanında her kesimden vatandaşın yaşamına dokunacak projeleri hayata geçiriyor.

Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle açılan Umut Kadın Atölyesi de bu projelerden bir tanesi. Atölyede eğitim alan 200 kursiyer, tekstil, kuaförlük ve dokuma eğitimleri sayesinde hem meslek ediniyor hem de aldıkları günlük harçlıklarla aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Halı dokuma kursu öğretmeni Saime Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Halı, yöresel kilimler, heybe ve seccadeler dokuyoruz. Halılarımızı tamamen kök boyadan yapıyoruz. Motiflerimiz yıllar öncesinden kalan motifler. Kaybolmaya yüz tutmuş bu motifleri gün yüzüne çıkartmaya çalışıyoruz." dedi.

Kursiyerlerden Esma Solmaz da Mardin Artuklu Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü'nü bitirdiğini, hayalinin halı dokuma öğretmenliği olduğunu söyledi.

Solmaz, sağlık alanını da sevdiğini ama daha çok el emeği gerektiren işlerle uğraşmak istediğini belirterek, hayallerini ilmek ilmek halıya dokuduğunu ifade etti.

Eşinin inşaat işçisi olduğunu söyleyen 3 çocuk annesi Songül Akdemir de aldığı günlük harçlıkla ev ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER