Başbakan Davutoğlu, Yeşilli İlçesi vatandaşlara seslendi

Mardin'in Yeşilli ilçesinde halka hitap eden Başbakan Davutoğlu, "Burada gördüğüm heyecan, muhabbet ve semaya dua için yükselttiğiniz eller, istiklal için yükselttiğiniz bu al bayrak, ilelebet bu vatanın birliğinin işaretidir" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Yeşilli İlçesi vatandaşlara seslendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz bu ülkedeyken, biz bu 78 milyonun içindeyken, yanındayken, bu ülkenin birliğine, beraberliğine dokunanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Biz bu ülkedeyken bir tek kardeşimizin gözü yaşlı olmayacak, bir tek yara kalmayacak sarılmamış olsun, kim terör dolayısıyla mağdur olmuşsa onların hepsine şefkat elimizi uzatacağız" dedi.

1 Kasım seçimlerinden sonra teşekkür ziyaretlerine başlayacağına ilişkin söz verdiğini anımsatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Aynı zamanda terörle mücadelede kahramanca ülkemize, birliğimize, dirliğimize destek veren halkımıza teşekkür ziyaretine başlayacaktım. Bugün iki sebeple Mardin'deyim, kadim Mardin'de, hikmet dolu Mardin'de ve kahraman Yeşilli'deyim."

Yeşillilerin son seçimlerde AK Parti'ye ilçenin merkezinden yüzde 82, bütün Yeşilli'den yüzde 73 destek verildiğini belirten Davutoğlu, "1 Kasım'da çok tuzak kuranlar oldu, 7 Haziran dolayısıyla ülkeyi terör bataklığına sokmak isteyenler oldu ama Yeşilli'den sizler öyle bir ses verdiniz ki, Türkiye'nin her yerinden 78 milyon kardeşimiz öyle bir ses verdi ki tuzaklar bozuldu, kumpaslar bozuldu, inşallah aydınlık bir geleceğe beraber yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bugün, bir seri teşekkür ziyaretlerinin ilk günü olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bakınız etrafımız bir ateş çemberi Suriye yanıyor, Irak yanıyor, Arap kardeşlerimiz, Kürt kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimiz ızdırap içinde. Birileri bu ateşi Türkiye'ye de sokmak istediler. Kardeşi kardeşe kırdırmak istediler. İşte biz buradayız, Mardin'deyiz, Yeşilli'deyiz ve Türkiye'nin her yerindeyiz. Allah bu milletin kardeşliğini daim eylesin. Allah bu mübarek Cuma hürmetine, milletimizi bölmek isteyenlere, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlere fırsat vermesin. Allah vatanımızı, aziz milletimizi kudretli, devletimizi şefkatli eylesin." "Size güveniyoruz"

Mardin'de Arap'ın Türk'le, Kürt'ün Türk'le barış içinde 7 bin yıldır yaşadığını anlatan Başbakan Davutoğlu, alandakilere şöyle seslendi:

"Bakınız, o güzelim Cizre'yi, o alim diyarı, o güzelim Nusaybin'i, o güzelim Silopi'yi ve gönlümüzün nuru Diyarbakır'ı, Sur'u barikatlarla, çukurlarla kirletmek, oralarda kriz çıkarmak istediler, yolları kestiler, rızık kapınız olan Habur'dan girişleri engellemeye çalıştılar. Yeşillililer, biz bu namertlere izin verir miyiz? Yeşillliler, biz bu ülkeyi böldürtür müyüz? Mardinliler, Yeşillililer, yiğit Araplar, yiğit Kürtler, yiğit Türkmenler, bu ülkeyi Irak gibi, Suriye gibi ateş çemberi içine sokmak isteyenlere biz yol verir miyiz? Ey Yeşillililer, kahraman Yeşillililer söyleyin, bu al bayrağı biz indirir miyiz? Bu hilali bu gökyüzünden indirir miyiz? Bu ezanları susturur muyuz? Ama onlar Sur'da, onlar Fatih Paşa Camii'nde ezanları susturmaya, oralardan hain marşlar çalmaya kalktılar."

Başbakan Davutoğlu da "Size güveniyoruz, Allah o tekbirleri semalardan indirtmesin" dedi.

Bugün sabah Mardin'de huzur ve demokrasi operasyonuyla ilgili eylem planlarını açıkladıklarını anımsatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

"Buradan bir kez daha ilan ediyorum, biz bu ülkedeyken, biz bu 78 milyonun içindeyken, yanındayken, bu ülkenin birliğine, beraberliğine dokunanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Biz bu ülkedeyken bir tek kardeşimizin gözü yaşlı olmayacak, bir tek yara kalmayacak sarılmamış olsun, kim terör dolayısıyla mağdur olmuşsa onların hepsine şefkat elimizi uzatacağız." 

"Maşallah Yeşilliler, meydanları doldurmuş" diyen Başbakan Davutoğlu, "Yeşillililer, küçük bir ilçe diyorlar. Yeşillililer, yürekleri dağ gibi büyük bir ilçe, sizlerin gönlü o kadar geniş ki bu ülkenin gönlü o kadar geniş ki" ifadesini kullandı.

Dün Londra'da Suriye ile ilgili toplantıya katıldığını anlatan Davutoğlu, "Dedim ki ben milletimle gurur duyuyorum. Benim milletim 2,5 milyon Suriyeli'ye bağrını açtı. Dünya onlara kapısını kapatmışken biz köyümüzle, ilimizle ilçemizle, hanemizle, aşımızla onların yanında olduk" diye konuştu. 

Zalim rejim ve şimdi onu destekleyen Rus uçaklarının Halep'i kuşatmaya ve almaya çalıştığını vurgulayan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Onlarla iş birliği yapan PKK'nın uzantısı PYD, oradaki Kürtlere, Araplara zulmediyor. İstiyorlar ki oradaki ateşi buraya da yaysınlar. Birliğimizi koruyacak mıyız? Dirliğimizi koruyacak mıyız? Kardeşliğimizi koruyacak mıyız? Bu vatanın istikbalini, al bayrağımızı koruyacak mıyız? Söz veriyor musunuz? Söz mü? Vatan 'nerede bir yiğit var beni koruyacak' diye sorduğunda hazır mısınız? Millet 'birliğimizi, beraberliğimizi koruyacak, yiğit Kürtlere, yiğit Araplara, yiğit Türklere ihtiyaç var' dediğinde hazır mısınız? Allah birliğimizi daim etsin. Allah dirliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin. Bilin ki bu toprakların her ilinde, her ilçesinde, her köyünde, her mecrasında, her dağında, her ovasında, her ırmak kenarında kamu düzeni olana, herkes emniyetle evine gidene, herkes çocuğunu emniyet içerisinde okuluna gönderene kadar mücadelemiz sürecek. Mücadelemiz sadece ve sadece bu halkın iyiliği içindir. Teröristlere karşı en şiddetli, en kararlı şekilde mücadele ederken halkımıza her zaman olduğu gibi müşfik elimizi uzatacağız. Allah sizi bizim yanımızdan eksik etmesin." 

"Bundan sonra her hafta bir ildeyim, her hafta bir ilçedeyim"

Davutoğlu, "Allah bütün bu fitne odaklarını kahretsin. Bu fitne odaklarının oyununa gelmeyen aziz milletimizi Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimi, Kürt kardeşlerimi, Arap kardeşlerimi Allah aziz eylesin. Onların, bu milletin bütün evlatları gibi hep beraber el ele geleceğe yürürken yollarını açık eylesin. Biz bunun için yollardayız, bunun için yollarda olacağız. Bilsinler ki bundan sonra her hafta bir ildeyim, her hafta bir ilçedeyim" diye konuştu.

Bu ziyaretin Mardin'e bir yıl içinde gerçekleştirdiği üçüncü ziyaret olduğuna işaret eden Davutoğlu, bu toprakları adım adım dolaşacağını ve bütün millete kardeşliği anlatacağını bildirdi.

Bir an olsun geri adım atmayacaklarını, susmayacaklarını ve hainlere fırsat vermeyeceklerini anlatan Davutoğlu, şehitlere rahmet dileğinde bulunarak, "Şehitlerimiz bizim kalbimizdedir, bu uğurda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız bizim kalbimizdedir" dedi.

Davutoğlu, yarın Kazakistan'a, gelecek hafta cuma günü de Kahramanmaraş'a gideceğini açıkladı. 

Alandaki kadınlara ve gençlere de ayrı ayrı teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, gençlere yönelik bütün vaatleri gerçekleştirdiklerini anımsattı. 

İş kurmak isteyen gençlere kredi verdiklerine, üniversiteli gençlerin burslarını artırdıklarına dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bütün gençlerimiz bizim istikbalimizdir. Biz onları çukurların içinde değil, barikatların arkasında değil, biz onları, üniversitelerde, kütüphanelerde, müzelerde, el ele omuz omuza spor salonlarında görmek istiyoruz. Bilinsin ki bütün bu gençleri kurtaracağız, hepsi geleceğe ümitle yürüyecek. Allah gençlerimize, kadınlarımıza, ihtiyarlarımıza hepsine huzur ve saadet versin."

"Allah aramıza nifak sokmaya çalışanlara fırsat vermesin"

Davutoğlu, Mardin programı kapsamında Yeşilli ilçesine giderken, Kabala Mahallesi'nde vatandaşların sevgi gösterisi üzerinde aracından inerek kalabalığı selamladı. Davutoğlu, "Kabala seninle gurur duyuyor" sloganları üzerine vatandaşların ülke içine nifak sokmaya çalışanlara en güzel dersi seçimde verdiğini söyledi. 

Kabala'nın, Mardin'in, Güneydoğu'nun ve Doğu'nun, bu ülkenin bir parçası olarak her zaman yükseleceğini ifade eden Davutoğlu, "Allah birliğimizi daim eylesin. Allah bozgunculara fırsat vermesin. Allah aramıza nifak sokmaya çalışanlara fırsat vermesin. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı ile hepimizi ebediyen kardeş kılsın. Allah bütün komşu ülkelere barış getirsin. Sizden buralara, bu topraklara sahip çıkmanızı, bu al bayrağa sahip çıkmanızı istiyorum. Şehitlerimizi, istikbalimizi temsil eden bu al bayrağı dalgalandırdığınız için Allah sizden razı olsun" diye konuştu. 

Vatandaşların "Kahrolsun PKK" sloganları atması üzerine Başbakan Davutoğlu, "Allah bütün nifak ekenleri kahretsin, Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Allah şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmayı bize nasip etsin. Bilin ki şehitler ölmez" dedi. 

"Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları üzerine de Davutoğlu, "Allah'ın izniyle şehitlerimiz hep bağrımızda olacak" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER