Ahmet Türk Midyat'ta

Midyat ilçesine gelen Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk,“Dünyanın bütün gözü üzerimizde, Bu seçimlerde alacağımız sonuca göre yeni bir politika geliştireceğiz.”dedi.

Ahmet Türk Midyat'ta

Midyat ilçesine gelen Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk,“Dünyanın bütün gözü üzerimizde, Bu seçimlerde alacağımız sonuca göre yeni bir politika geliştireceğiz.”dedi.

 

Ahmet Türk, HDP Milletvekili adayı Mithat Sancar ve M.Ali Aslan’a destek için Midyat’ta geldi.

 

Türk, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Türk, “ABD Başkanı Barac Obama’ya yakınlığı ile bilinen düşünce kuruluşu tentang ve Birleşmiş Milletler heyetinden bir heyet geldiğini, bizim bu dönemi mercek altına almışlar, gerçekten nasıl bir sonuç çıkar diye… Bizim açımızdan iki şey önemlidir. Parti olarak güçlü çıkmak, barış ve istikrarı sağlamak, ikincisi 7 bin yıldır bu topraklarda Arabı, Kürdü, Süryanisi ile beraber yaşıyoruz. Bu kardeşliğimizi, daha da geliştirecek, destekleyecek birbirimizi anlayacak bir süreci geliştirmemiz lazım.”dedi.

 

 

- Bir Var Olma Sürecidir, Bir Kucaklaşma Sürecidir

Türkiye’de ne olursa olsun, yarın torunlarımızın, torunları bile bu topraklarda birlikte yaşayacak. O yüzden felaketler hepimiz ilgilendiriyor. Barış hepimiz ilgilendiriyor. Demokratik gelecek hepimizi ilgilendiriyor. Bugün yüzde on barajı önümüzde duruyor. Bizim için her insanın katkısı çok önemlidir. Eğer bugün ben Ak Partili olsaydım inanın bu partiye oy verirdim. Barış, için istikrar için, kardeşlik için… Bizim birde bu topraklarda, bu coğrafyada Süryani’yle, Arap’yla bizim artık buluşmamız gerekiyor. Bu ayırımı ortadan kaldırmamız lazım. Çünkü geçmişimizde ortak, geleceğimizde ortak... Hassas bir dönem, dünyanın gözü de bizim üzerimizde. Buradan güçlü çıkarsak, barışı istikrarı sağlarız. Güçlü çıkarsak birbirimizi daha iyi anlarız. Kimsede fitne fesat yapamayacak aramızda. Bu dönem, dönem, deyişim, dönüşüm sürecidir, bir var olma sürecidir, bir kucaklaşma sürecidir. Biz bu seçimi öyle algılıyoruz. Suriye’de, Rojava’da DEAŞ çeteleri bütün halklar için tehlikeli olduğunu söyleyerek, Bu gün Kobani’de Şengal’de yaşanan felaketler, acılar hepimizin yüreğini incitmiş. Onun için onların bu ülkede, bu bölgede yaşanmaması için el birliği, güç birliği yapmamız lazım. Biz ancak tehlikeleri bu şekilde bertaraf edebiliriz, bu tehlikelerden kurtulabiliriz. Bu dönem bir şanstır, bizim köklü olarak herkesi kucaklamaya hazır olduğumuzu belirtebiliriz.”dedi.

 

 

-Cumhurbaşkanı Herkesi Kucaklayacak Bir Yaklaşım Sergilemelidir

Barışın kalıcı hale gelebilmesi için çaba gösterdiklerini sözlerine ekleyen Türk, bir gazetecinin neden Cumhurbaşkanının Mardin’de ve bölge ziyaretlerinde karşılamaya gelmediklerini sordu. Türk, şöyle yanıtladı. “Sayın Cumhurbaşkanı söylemleri ile barışa zarar veren toplumsal uzlaşıyı ve diyalogun önüne geçen bir tavır takındı. Biz bu konuda endişelerimizi, düşüncelerimizi söyledik. Bir Cumhurbaşkanının herkesi kucaklaması gerektiğini söyledik. Ama oy düşüşü telaşıyla, Sayın Cumhurbaşkanı adeta partimizi hedef aldı. Ve bu düşüşü önlemek için partimize yalan, iftiralarla saldırarak bunu durdurmaya çalıştır. Ama halkta bunları biliyor bunlar yalandır, iftiradır. Biz böyle bir siyaseti yürüttüğü için kendilerini karşılamaya gitmedik, partimizin kararı buydu. Sonuç olarak eğer Sayın Cumhurbaşkanı gerçekten herkesi kucaklayacak bir yaklaşım içerisinde olursa, olduğu zaman elbette ki biz misafirperver bir halkız. Gideriz, karşılarız, belediyeye davet ederiz ama her gün her gün bize küfreder gibi bir dil üslubu kullanırsa ister istemez bizde mesafeli dururuz.”diye cevapladı.

 

 

- Biz İnançların Özgürleşmesini İstiyoruz…

Ahmet Türk’e Diyanetin kaldırılması ile ilgili başak bir soruya ise şöyle yanıtladı. “Ben insan hakları komisyonu başkanlığı yaptığım zaman, bütün türbanlıları ben savunuyordum. Üniversitelilerle karşı karşıya geliyorduk biz ama inançların özgürleşmesini istiyoruz. Tabi mezhebi Şafi olsun, Hanefi olsun, Caferi olsun, hangi mezhep olursa olsun herkesi kucaklamak lazım. Hatta farkı inanca sahip olan insanları da bu ülke kucaklamalıdır, onlarda kendilerini temsil edebilmelidir. Bizim söylediğimiz budur, bizim inanca, dine karşı değiliz, asla da olamayız.”diye yanıtladı.

 

 

-Mardin’de Bu Kucaklaşmayı Yaratabilirsek, Türkiye’ye Güçlü Bir Mesaj Vereceğiz

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin Milletvekili adayı Mithat Sancar ise “bizim için en önemli nokta Türkiye’yi bütün renkleri ile kucaklamaktır. Mardin’de bu kucaklaşmayı yaratabilirsek, Türkiye’ye güçlü bir mesaj vereceğiz.”dedi.

 

Sancar şöyle konuştu: “Bu renklerden en çok fazla olduğu yerlerden biride Mardin’dir. Mardin’de bu kucaklaşmayı yaratabilirsek, Türkiye’ye güçlü bir mesaj vereceğiz. O nedenle özellikle bugüne kadar partiye biraz mesafeli durmuş, biraz ilişki kurma konusunda tereddütler yaşamış insanlarımızla daha fazla görüşmek ve onları dinlemek istiyoruz. Tereddütleri, kaygıları, soruları ve sorunları varsa onları konuşmak istiyoruz. Mardin’de yaratacağımız kucaklaşma bizim için bütün Türkiye’ye bir mesaj olacak. Burada bu kucaklaşmayı yaratamazsak Türkiye’nin değer kesimlerine kendimizi inandırmamız daha zor olur. Yani Laz, Çerkez bütün diğer kültürden insanları partiye davet eden, katan bir hareketin bizzat doğduğu topraklarda bu kucaklaşma mesajını verememiş olması, elbette bir inandırıcılık sorunu yaratır. Biz inanıyoruz ki bu seçimlerde bundan önce, bu bizim adaylara ve partilere daha mesafeli duran, tereddütle yaklaşan kesimlerde özellikle Midyat’ta Araplar, Mahallemiler’de bu seçimlerde çok daha güçlü bir şekilde bizlerle birlikte olacaklar. Ve yeni yaşamı Mardin’den güçlü bir mesajla kurduğumuzu Türkiye’ye tüm seçim sonuçları ile anlatabileceğiz. Buna inanıyorum.”diye konuştu.

 

 

Türk, Sancar ve beraberindekiler daha sonra Umreden yeni gelen Hüseyin Yenigün’ü evinde Şevket Bedir ofisinde ziyaret etti. Türk, daha sonra seçim çalışmalarına katılmak için belde ve köy mahallelerine gitti. 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER