Başbakan Yardımcısı Arınç, Midyat'ta

Arınç, Kanunundaki istismar edilen bazı hususları ve boşlukları değiştireceğiz

Başbakan Yardımcısı Arınç, Midyat'ta

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı büyükşehir belediyelerinin tarafsız ve adaletli çalıştığını belirterek, "Bazıları maalesef ideolojik saplantı içerisinde. Hiçbir çalışma yapmadan, yapılanların da sadece ideolojik ve siyasi amaçlı yapıldığının, trilyonluk kaynakların çarçur edildiğinin haberlerini alıyoruz. Kanunundaki istismar edilen bazı hususları ve boşlukları değiştireceğiz" dedi.

 

Mardin'deki temaslarını sürdüren Arınç, beraberinde Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Ak Parti İl Başkanı Bahattin Uncu, 22. Dönem AK Parti Mardin Milletvekili Nihat Eri ile Midyat Belediye Başkanlığını ve Ak Parti ilçe Başkanlığını ziyaret etti.

 

Midyat Belediye binası vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Arınç, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu ile görüşerek ilçedeki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Belediye Başkanı Nasıroğlu’nun, Mardin büyükşehir olması ile birlikte yapmak istediklerini ve bazı talepleri yerine getiremediklerinden söz etti.

 

Arınç, bunun üzerine burada yaptığı açıklamada 14 büyükşehir belediyesine 16 daha ilave ederek bu sayıyı 30'a çıkardıklarını söyleyerek, bazı belediyelere verilen yetkilerin suistimal edildiğini ifade etti. Arınç, meseleye siyasi açıdan bakmadıklarını, büyükşehirin hangi partiden seçildiğinin önemli olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

" konuya büyükşehir belediyelerinin yapabileceği hizmetler açısından bakıyoruz. Ordu'nun da dahil olmasıyla büyükşehir belediyesi sayısı 30 oldu. Bunun 18'ini kazandık. Diğerlerini de farklı partiler kazandı. Bazılarını çok az oyla kaybettik. Şimdi muhalif olsa da iktidar kanadından olsa da bazı büyükşehir belediyeleri iyi, tarafsız ve adaletli çalışıyor. Hizmet götürme noktasında bir sıkıntı olmuyor. Bazıları maalesef ideolojik saplantı içerisinde ve kendisinden olmayanları gözardı ediyor."dedi

 

Arınç, büyükşehir belediyelerinin, köylerin mahalleye intikali ve beldelerin kapatılmasıyla daha fazla iş ve hizmet görmesini temin ettiklerini aktararak, özel idarenin bütün imkanlarının büyükşehire verildiğini, bir takım şeylerle de kadrosunun güçlendirildiğini vurguladı.

 

Arınç, Kanunundaki bazı hususları ve boşlukları değiştireceklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çok büyük aksaklıklar ve kötüye kullanmalar tespit ediyoruz. Özel idare ve valilik imkanlarının tamamen kalkmasıyla, köylerin mahalleye inkılap etmesiyle bir otorite boşluğu oldu. Bu otorite boşluğunu kötü niyetli büyükşehir belediyeleri maalesef istismar etti" diyen Arınç, şunları kaydetti:

 

"Mardin'de olduğum için sadece Mardin Büyükşehir Belediyesi'ni kastetmiyorum. Bizim gezdiğimiz, gördüğümüz, şikayet aldığımız yerlerde Van da dahil olmak üzere büyükşehirlerle ilgili hiçbir çalışma yapmadan, yapılanların da sadece ideolojik ve siyasi amaçlı yapıldığının, trilyonluk kaynakların çarçur edildiğinin haberlerini alıyoruz. Bunların bilgileri bize ulaşıyor. Bazılarına mülkiye müfettişleriyle bazılarına da belediyeleri denetleyen imkanlarla Sayıştay da dahil olmak üzere müdahil olmaya çalışıyoruz. Kanunundaki istismar edilen bazı hususları ve boşlukları değiştireceğiz."

 

Arınç, belediyelerin borçları yıl sonuna kadar sıfırladıklarını aktararak, "Yüzde 40 olan kesinti daha sonra yüzde 10 olarak 2016'dan itibaren devam edecek. Yani belediyelerden hiçbir kesinti yapılmayacak. Belediyelerin içinde bulunduğu maddi sıkıntılar sebebiyle 2016 yılı ocak ayından sonra yüzde 40 kesintileri sadece yüzde 10 olarak almaya devam edeceğiz. Bu belediyelerimize bir ferahlıktır" şeklinde konuştu.

 

Başbakan Yardımcısı Arınç, farklı inanç gruplarına sağlanan haklara ilişkin, iki yıl önce Mor Gabriel Vakfı'na ait bazı arazilerin Süryani cemaatine iade edildiğini hatırlattı.

 

Süryanilerin bundan büyük memnuniyet duyduğunu anımsatan Arınç, "Tüm etnik ve dini unsurlarla bugüne kadar huzur içerisinde yaşadık. Bugün 100 bin nüfusu var Midyat'ın. Geçmişte de çok büyük bir yerdi Midyat. Tarihteki önemi ve değeri gibi Midyat'tı yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

Muhtarlar ve vatandaşlarla görüşen Arınç, daha sonra AK Parti Midyat İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER