Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Midyat' Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinden sonra ilk yurt içi gezisini Midyat’ta yapacak olması Geçici Konaklama Tesisi'ndeki çadırkentte hazırlıkların yapılmasına neden oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Midyat' Ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimlerinden sonra ilk yurt içi gezisini Midyat’ta yapacak olması Geçici Konaklama Tesisi'ndeki çadırkentte hazırlıkların yapılmasına neden oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ibadete açacağı ve teravih namazını kılacağı Hacı Kasım Altunkaya Caminde çalışmalar ise devam ediyor.

 

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Midyat’ta gelerek ön incelemelerde bulundu.

 

Vali Koçak, Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Midyat'ta bulunan Irak’lı ve Suriyeli mültecinin kaldığı kampında incelemelerde bulundu.

 

Cumhurbaşkanın Teravih namazını kılacağı Hacı Kasım Altunkaya Caminde’n de incelemelerde bulunan Vali Koçak, Midyat’taki gece geç saatlere kadar çalışmalar katıldı.

 

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, AA Muhabirine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Haziran Cumartesi günü ‘Dünya Mülteciler Günü’ dolayısıyla Midyat’ta geleceğini buradaki Suriyeli ve Iraklı mültecilerle iftar katılacağını ve BM Mülteci Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in de eşlik edeceğini söyledi.

 

Vali Koçak şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Haziran Cumartesi günü ‘Dünya Mülteciler Günü’ dolayısıyla Midyat’ta gelecek. BM Mülteci Örgütü'nün 10'uncu Yüksek Komiseri Portekiz eski Başbakanı Antonio Guterres'in de eşlik edecek.

Midyat'ta bulunan Irak’lı ve Suriyeli mültecinin kaldığı kampı ziyaret edecek. İftarını onlarla açacak. Çadır kentteki iftardan sonra Midyat’ta çeşitli ziyaretlerde bulunacak. Ramazan ayı’nın ilk günlerine gelmesi de anlamlı. Aynı zamanda ‘Dünya Mülteciler Günü’. Benim buradaki kampı ikinci ziyaretim. Her ziyarette görüyoruz ki diğer bütün yabancı misafirlerimizde aynısını söylüyorlar, tartışmasız dünyanın en iyi kampı, en iyi hizmet veren kamp. Hem ülkemize, hem milletimize yabancılar da teşekkür ediyor. Bende bir defa daha teşekkür ediyorum. Hem milletimizin gösterdiği misafirperverliğe, hem de devletimizin burada gösterdiği güçlü misafirperverlik ve organizasyon kabiliyeti dolayısıyla bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Ramazan ayı’nın hem dünya mülteciler günün hayırlı olmasını temenni ediyorum.”dedi.

 

Vali Koçak’a; Mardin Vali Yardımcısı Ali Güldoğan, Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl ve Mardin İl Afet ve Acil Durum AFAD Müdürü Davut Esen eşlik etti.

 

Midyat'ta ki çadırkentte 2 bin 378'ü Irak’lı Ezidi ve 3 bin 47 Suriyeli mülteci barınıyor. Cumhurbaşkanı Midyat’ta gelecek olması hazırlıkların devam ettiği çadır kentte ise hummalı çalışmalar sürüyor. Çevre düzenlenesi ve kilitli parke taşı ile döşeniyor.

 

 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER