Fındık İşçileri Yola Çıktı

Güneydoğu illerinde yaşayan ve fındık toplamak için Karadenize giden mevsimlik işçilerin umuda yolculuğu başladı.

Fındık İşçileri Yola Çıktı

Her yıl fındık toplama mevsiminde özellikle Midyat, Dargeçit, Midyat ve Kızıltepe ilçelerinden Karadeniz illerine gitmeye başlayan fındık işçilerinin zorlu yolcuğu başladı.

Fındık toplama sezonun başlamasıyla birlikte mevsimlik işçiler, Karadeniz’in yolunu tutuyor. Çoğunlukla bölge illerinden özellikle Ordu, Sakarya, Samsun ve Giresun'a giden fındık işçileri, kısa süreli de olsa iş imkânına kavuşuyor. Kimisi otobüsle giden kimisi de Diyarbakır üzerinden trenle ilk kafileler yola çıkarken, birçok aile de yola çıkmak için kollarını sıvadı.

Her yıl olduğu gibi bu yılda fındık toplamak için umuda yolculuğa çıkan işçiler, yaşadıkları sorunlarından yakındı. Gittikleri yerde kalacak düzgün bir yer bulumadıklarını, büyük sıkıntılar çektiklerini ve yol parasını bile borç alarak yola çıktıklarını söyleyen işçiler, yaşadıkları bölgelerde iş imkanı olsa, başka yerlere gitmeyeceklerini söyledi. İşçilerden Şeyhmuz Gürhan, "Biz yaşadığımız memlekette iş bulsak, burada fabrika olsa başka yere gitmezdik. Karnımızı doyurmak ve çocuklarımıza bakmak için gitmek zorunda kalıyoruz. Eğer çocukları burada bırakıp gitsek o zaman çocuklar kötü yola düşerler. Bu nedenle her yıl olduğu gibi onları da yanlarımıza almak zorunda kalıyoruz. İçimizde 30 yıldır bu yolculuğa aralıksız gidenler var, artık devletin bölgemizde iş imkanları yaratmasını istiyoruz"diye konuştu.

Üniversiteye hazırlanan Ahmet Demirkaya, "Dershane parası biriktirmek için mevsimlik işçi olarak fındık toplamaya gidiyorum" dedi. Trene binen mevsimlik işçiler yaklaşık 40 gün kalacakları Sakarya'ya gitmek için yola çıkarken, onları uğrlamaya gara gelen yakınlarına son kez sarılıp vedalaştılar.

Üç senedir fındık işçilerine çavuşluk yaptığını belirten H. Metin Şimşek, “19 kişilik bir fındık işçisi grubuyla bu gün inşallah özel tuttuğumuz minibüs ile Ordu’ya gideceğiz. Kalacağımız gün kadar buradan aldığımız malzemelerle yemeklerimizi biz kendimiz yapıyoruz. Geçen seneler güzeldi özellikle gidiş gelişlerimizde bir sıkıntı yoktu. Ama bu sene yollarda biraz sıkıntı olma endişesini yaşıyoruz. Özellikle yaşanan olaylar nedeniyle işçi taşıyan minibüslere saldırılar oluyor. Onun için biraz endişeliyiz. Batman merkez ve ilçelerinden yaklaşık 150 minibüs ile fındık işçileri fındıklara gidecekler. Yetkililerin, yolculuk esnasında işçilerin herhangi bir sıkıntı ve saldırıyla karşılaşmaması için gerekli güvenlik önlemlerini almalarını istiyoruz. Basında çıkan haberlere göre bazı siyasi partiler Karadeniz’e işçi göndermiyor diyorlar. Herkes kendi düşüncesine göre hiç kimse kimsenin ekmeğine mani olmamalıdır. Orada iki odalı 55 metrekarelik dairelerde 15-20 kişi kalıyor, odaları çok küçüktür. Çalışma saatleri 07.00 ile 18.00 arasıdır. Fındıklarda 35-40 gün civarı kalacağız.” dedi.

Lise 2 öğrencisi Cemal Koral ise şunları söyledi: “Bu gün fındıklara gideceğiz. İlk defa gideceğimden dolaya bende biraz heyecan var. İnşallah kazasız belasız gider döneriz. Okul okuyorum önümüzdeki sezon lise 2'ye gideceğim, okul harçlığımı kazanmak ve aile bütçeme katkıda bulunmak için fındık işine gideceğim. Aileden ben tek fındıklara gideceğim. İlk defa ailemden uzaklara gideceğim. Yaklaşık bir buçuk ay çalışıp döneceğiz.”

Seyahat eden mevsimlik işçilerin yanlarına yiyeceklerini de aldıkları görüldü.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER