Hüda-Par Genel Sekreteri Mehmet Yavuz Midyat'ta

Midyat'a giden Hüda-Par Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, partisinin düzenlediği 'Kürt meselesine İslami bakış ve çözüm süreci' konulu konferansa katıldı.

Hüda-Par Genel Sekreteri Mehmet Yavuz Midyat'ta

Mardin'in Midyat ilçesine gelen Hür Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, partisinin düzenlediği 'Kürt meselesine İslami bakış ve çözüm süreci' konulu konferansa katıldı.

 

Kocatepe İlkokulu konferans salonunda düzenlenen konferansta konuşan Yavuz, 'Apoizm'in Kemalizm'in projesi olduğunu ve Kemalizm'in Kürtlere 80 yılda veremediği zararı Apoizm'in 10-15 senede verdiğini söyledi. Kürtlere büyük bir oyun oynandığını söyleyen Yavuz, "Kemalist sistemi diyor ki, ben bunların çarşafına ve örtüsüne el uzatıyorum. Sarıklarına el uzatıyorum, medreselerini kapatmaya çalışıyorum tabii ki karşımda bir muhalefet olacak. Bana karşı çıkanlar olacak, o zaman bari bana karşı çıkanları bir kapıdan çıkarırken öbür kapıdan sistemin içerisine alayım. Tekrar kurduğum sistemin içinde benim kontrolümde olsunlar. İşte bu şekilde sosyalizmi ürettiler. Kürt sosyalizmi o şekilde ortaya çıktı. ve onları eğitmeye başladılar. Dedelerinin sarıkları yakılırken öfkeye kapılan gençler, bizatihi kendileri sırf sakallı, sırf sarıklı olduğu için insan öldürmeye başladılar. Ninelerinin çarşafına uzanacak elleri kıracak olan gençler, o ninelerin torunları kızlar, Kürdistan'ın göbeğinde, şeriatla, İslam'la mecz olmuş bu pak ve mübarek şehirlerde çarşafla alay ettiler. Çarşafa zincir taktılar. Bu köleliğin sembolüdür dediler. Büyük bir oyun bu, Kemalizm'in 80 yılda yapamadığını 10 yılda 15 yılda Apoizm'e yaptırdılar. Apoizm Kürdistan'daki Kemalizm projesidir. ve bu proje hızlı bir şekilde ilerliyor. Kemalizm bizi bozmak için bunu yaptı. Oyun büyük" dedi.

 

Hüda-Par olarak çözüm sürecini desteklediklerini vurgulayan Yavuz, "Biz Hüda-Par olarak diyoruz ki, çözüm süreci başlasın şu dağa çıkmış, çıkarılan gençler de gelsin evlerine, silahsızlanma olsun. Ama ey devlet, süreci alimlerin önderliğindeki Kürtlerle yürüteceksin. Bu halkın gerçek temsilcileri dindarlardır. Kürdistan bölgesi Arapların, Kürtlerin hatta gayri Müslimlerin yaşadığı bir bölgedir. Bizim aramızda İslam neyi emretmişse onu hükmetmişiz. Bizim komşularımız da bizim gibi olmuş. Ramazan ayında oruç tuttuğumuzu bildiklerinden gayri Müslimler sıkı sıkıya tembih etmişlerdir. Sakın ola, bir şeyler yemeyin içmeyin komşularımız Müslüman'dır diye. Biz de aynı güzelliği onlara karşı işlemişiz, zaten bir problemimiz yok. Yüzyıllar boyunca biz bu şekilde yaşamışız. Gelin bunu bir daha yapalım. Gidip adresi Brüksel'de, Londra'da Paris'te aramayın. Gelin İstanbul'da Diyarbakır'da, Mardin'de arayalım. Çanakkale'de yatanlar kimlerdir. İngilizlere karşı İtalyanlara karşı, Fransızlara karşı mücadele edenler kimlerdir. 250 bin tane şehit var. Bir bakın bakalım nereden gelmişler? Trablus' tan gelmiş, Ramallah'tan gelmiş, Arap bölgelerinden gelmiş. Mardin' den gitmiş, Hakkari'den gitmiş, Diyarbekir'den gitmiş" diye konuştu.

 

"SADECE BİR GRUPLA KONUŞARAK SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ"

Çözüm süreci için hükümete seslenen Yavuz, sadece bazı gruplarla görüşmekle sorunun çözümlenemeyeceğini söyledi. Yavuz, "Çarşafa savaş açan, medreselere savaş açan, fakihlere kurşun sıkan, bunlar bizi geri bırakmıştır diyen, 6- 7 Ekim tarihlerinde Kur'an'ı yakan, bu Kuran bizi geri bırakmıştır diyen, Kuran'ın üzerinde tepinen, velev ki öz evlatlarımız akrabalarımız dahi olsa bizim İslam'ımızdan, Kur'an'ımızdan uzak olan bu insanlarla tek başına bu meseleyi görüşemezsin, çözemezsin. İşte çözemiyorsun. Sadece bir grupla konuşarak çözemezsiniz" şeklinde konuştu.

 

Konferansa araştırmacı yazar Mahmut Kılınç, Hüda-Par Mardin İl Başkanı Şehmus Akman, Hüda-Par Midyat İlçe Başkanı Ekrem Zerey, STK temsilcileri ve Hüda-Par üyeleri katıldı.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER