Mescid-i Aksanın İbadete Kapatılmasına Midyattan Tepki

Midyat İlçesinde çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde protesto ve basın açıklaması düzenlendi.

Mescid-i Aksanın İbadete Kapatılmasına Midyattan Tepki

Mescid-i Aksa'nın İbadete Kapatılmasına Midyat'tan Tepki

 

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail, Mardin'in Midyat İlçesinde çeşitli sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde protesto ve basın açıklaması düzenlendi. 

 

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamaları, Midyat Merkez Hacı Hasan Gündüz Camiinde Cuma namazı sonrası düzenlenen basın açıklamasına, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Aktivist İbrahim Akar tarafından okunan basın açıklamasında, İnsan haklarını ihlal etmeyi ve uluslararası hukuku çiğnemeyi alışkanlık haline getirmiş olan işgal rejiminin bu kararından dolayı Kudüs’te bulunan Müslüman kardeşlerimiz geçen hafta Cuma Namazını Mescid-i Aksa’da kılamadılar. Filistinli Müslümanlar Cuma Namazını eski şehir surlarının dışında kılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

Akar şöyle devam etti: ”Hiçbir hak ve hukuk tanımayan, Müslüman kardeşlerimize her türlü zulmü yapan, İslam’a düşmanlık eden ve kutsallarımıza saldıran israil rejimini aldığı kararlarından ve uygulamalarından dolayı lanetliyoruz. İşgal rejiminin bu kararı sebebiyle Mescid-i Aksa’da 48 yıl aradan sonra ilk defa Cuma Namazı kılınamamıştır. Siyonist israil bununla da yetinmemiş,  Mescid-i Aksa’nın giriş kapılarına yerleştirdikleri detektörler ile ibadet amacıyla mescide gelen Müslümanları ve cenaze namazı için getirilen naaşların bulunduğu tabutlara arama zorunluluğu getirilmiştir. Mescid-i Aksa'dan imamlar da dâhil herkesi dışarı çıkaran işgalci rejimin polisi, Filistinli gönüllü bekçilerin telefonlarına da el koydu. Dünya Müslümanları, Siyonist emellere sahip israilin bu tasarruflarına karşı çıkmazsa, işgalci rejimin bundan cesaret alarak atacağı bir sonraki adım, Mescid-i Aksa’dan Müslümanları tamamen men etmek olacaktır. İşgal rejimi bu adımları atma cesaretini Dünya Müslümanlarının birbirleriyle uğraşmalarından ve Suriye başta olmak üzere İslam âlemindeki iç savaşlardan almaktadır. Kudüs’ün özgürlüğünün ümmetin birliğinde, olduğunu bir kez daha hatırlatıyor, tüm Müslümanları Mescid-i Aksa’da uygulanan zorbalığa ve saldırılara karşı tepkisini ortaya koymaya, sesini yükseltmeye davet ediyoruz.” dedi.

 

İlim Yayma Cemiyeti Midyat Şube Başkanı Tarık Demir, ise basın açıklamasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bütün Müslümanların izzetini kıran, onurunu rencide eden bu hadisenin bir an önce son bulmasını istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Bugün batı dünyasının gösterdiği hassasiyet bir hadise var, Ayasofya’nın ibadete açılma hususu var. Bizde Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasını, cami olarak Müslümanların ibadet etmesine serbest hale getirilmesini talep ediyoruz. Bu konuda da kimsenin müdahale edemeyeceğini tüm dünyaya göstermek istiyoruz. Bir an önce Kudüs’ün, Mescidi Aksan’ın yeniden ibadete açılaması için bizler Türkiye’de Müslümanlar olarak elimizden geleni yapacağız. “dedi.

Ensar Vakfı Midyat Şubesi Başkanı Abdurrahim Kaplan’da, 1948 yılından beri İsrail terör devleti Kudüs ve Filistin halkı için büyük bir tecrit uyguladığını belirterek şöyle konuştu. “Terör İsrail devletinin büyük bir amacı var ve en büyük amacı da İslam ülkelerini bir birine düşürüp, kırdırmak parçalayıp sonrasında İsrail’in karşısına güçlü bir İslam devletini oluşturmamasıdır. Bu büyük hedefidir, temel hedefidir. “ diye konuşarak, Protestoların sadece sözde değil “askeri politik, ekonomik yönden İsrail he konuda protesto edilmelidir.” Diye konuştu.

 

Yapılan basın açıklamasında gurup, çeşitli sloganlar atarak tekbir getirdi. İsrail’i kınayan çeşitli döviz, pankart taşıdı. Gurup daha sonra olaysız olarak alandan ayrıldı. 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Salahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER