Midyat Devlet Hastanesinde İlk Prostat Ameliyatı Yapıldı

Midyat Devlet Hastanesi’nde ilk kez prostat kanseri ameliyatı yapıldı. Üroloji Uzm. Dr. Ömer Koraş, “Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en yaygın görülen kanserlerden biri. Bu bölgede yapılan ilk ameliyat ve bunun da devamı gelecek.”dedi.

Midyat Devlet Hastanesinde  İlk Prostat Ameliyatı Yapıldı

Son zamanlarda birbirinden başarılı operasyonlarla adından söz ettiren Midyat Devlet Hastanesi hekimleri başarılı bir operasyona daha imza attı.

Midyat’ta yaşayan 60 yaşındaki Ahmet B.  sık sık idrara gitme, idrarı yaparken zorlanma gibi şikâyetlerle hastanenin üroloji polikliniğinde Uzm. Dr. Ömer Koraş’a müracaat etti. Dr. Koraş yapılan tetkiklerin ardından hastaya prostat kanseri teşhisi koydu.

Cerrahi müdahalede bulunmak için çalışmalara başladıklarını kaydeden Uzm. Dr. Koraş “ Prostat kanseri erkeklerde akciğer kanserinden sonra en yaygın görülen kanserlerden biri. Bu hasta da sık sık idrara gitme, idrarını yaparken zorlanma gibi şikâyetlere bize geldi.  Yapılan tetkikler sonucunda prostat kanseri tanısı kondu.  Prostat kanserinin tanısı konması için bazı parametreler yapılıyor, şüphelendiğin hastadan biyopsi alınması gerekiyor o da burada yapılabiliyor. Burada yapıp Batman Bölge Hastanesine gönderiyoruz. Bizde hastamıza yapılan tetkiklerin ardından cerrahi işleme başladık. Bu çok büyük hastanelerde yapılan bir ameliyat. “dedi.

Prostat kanserinde erken teşhisin önemini vurgulayan Uzm. Dr Koraş “ Erkekler hiçbir şikâyeti olmazsa bile 50 yaşından sonra yılda bir defa üroloji uzmanına başvurması gerekiyor. En önemli tedavi yöntemi eğer hasta uygunsa ve hastalık ilerlememişse, cerrahi olarak tedavisi.  Bu hasta için en önemli tedavi,  prostat kanserine yapılan radikal prostatektomi ameliyatıydı. Bunu da biz burada başarılı bir şekilde yaptık. Bu bölgede ilk kez yapılan bir ameliyat bununda devamı gelecek. İnşallah hasta en kısa zamanda sağlığına kavuşur.”dedi.

Hasta yapılan ameliyatın ardından servise kaldırıldı.

Öte yandan Üroloji Uzmanı Dr. Ömer Koraş daha önce de kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatı yapmış ve Midyat’ta bir ilke daha imza atarak hastanın sağlığına kavuşmasına katkıda bulunmuştu.

 

Kaynak : www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER