Midyat Eğitim İş Sendikası'ndan Kadınlar Günü Etkinliği

Eğitim İş Sendikası Midyat Temsilciliği Kadın Kolları'ndan, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısı ile etkinlilik düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

Midyat Eğitim İş Sendikası'ndan Kadınlar Günü Etkinliği

Eğitim İş Sendikası Midyat Temsilciliği Kadın Kolları'ndan, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısı ile etkinlilik düzenleyerek basın açıklaması yaptı.

 

Yenimahalle de bulunan Atatürk anıtının önünde düzenlenen etkinliğe katılan Eğitim İş Sendikasına üyeler, burada yaptıkları basın açıklamasının ardından, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kestikleri pasta ile kutladılar.

 

Yapılan basın açıklamasını Eğitim İş Sendikası Midyat Temsilciliği Kadın Kolları Başkanı Zeynep Bülbül okudu:

 

Bülbül, 8 Mart 1857 yılında New York’ta tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerine, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için greve gittiğini söyledi.

 

Greve müdahale edilmesi sonucu 129 kadın işçi yanarak öldü. 1910 yılında 2. Enternasyonal Kadın Konferansı’nda, 17 Mart 1970 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan edildiğini hatırlatti.

 

Bülbül şöyle konuştu: “Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, genel anlamda da gerici politikalar kadının özgürleşmesi önünde en büyük engel olarak durmaktadır.  Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak yükselmektedir.

 

Erkek şiddetinin giderek artmasında, namus ve ahlak anlayışını salt kadına indirgemesi önemli etken olmuştur. Anayasa’nın 10. maddesi “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür” demektedir. Siyasi iktidarın görevi şiddet dilini ve öç almayı yaygınlaştırmak değil, toplumdaki bireylerin eşit ve özgür olarak hayatlarını korumaktır.

 

Oysa kız çocuklarının okula gitmesini ziyan sayan gerici zihniyet nedeniyle bugün Türkiye’de,  2 milyon 654 bin 643 okuma yazma bilmeyen kişi sayısının 2 milyon 205 bin 315’i kadındır. Yani okuma yazma bilmeyen her 5 kişiden 4’ü kadındır.

Kadınların siyasetteki yeri de istenilen düzeyde değildir. Atatürk’ün 81 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlarımız, TBMM’de yüzde 14.39 oranında temsil edilebiliyor.

 

Biz, inanıyoruz ki kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez! Barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi insani değerlerin yok sayıldığı bir dünyada kadınlara yer olmadığının farkındayız ve bu nedenle şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya için mücadeleyi sürdüreceğiz! Kadınlar yaşama karşı gösterdikleri isyan ve inatla, toplumu hayata bağlayan kararlılığı armağan ediyorlar. Yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.”

 

Yapılan basın açıklamasının ardından, yürüyüşe geçen üyeler, kadınşra karanfil dağıttı. Ardından pasta keserek, 8 Mart Dünya kadınlar Günü kutladırlar. 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER