Midyat İmam Hatip Mezunları Derneği Mekke'nin fethi için etkinlik düzenledi.

Mardin’in Midyat ilçesinde İmam Hatip Mezunları Derneği (MİHLMD) Mekke’nin Fethinin 1384. yıl dönümü nedeniyle Hazreti Muhammed Camisinde bir etkinlik düzenledi.

Midyat İmam Hatip Mezunları Derneği Mekke'nin fethi için etkinlik düzenledi.

Mekke’nin fethini anlatan etkinlik Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Birbirinden güzel ilahilerin seslendirildiği etkinlikte ayrıca eğitimciler Ahmet Taşdemir, Ahmet İşler, Hüseyin Akman çeşitli konuşmalar yaptı. Eğitimci şair Riyad Tezcan ise okuduğu kuran tilavetin ve ilahilerle programa renk kattı.

 

Eğitimci yazar İbrahim İşler konuşmasında, Mekke’nin fetih sürecinde meydana gelen Hudeybiye Anlaşması, Rıdvan Beyatı, Ebu Cendel hadisesi ve Mekke’nin fethi konusunda çeşitli bilgiler verdi.

 

Müslümanlar bir binanın tuğlaları gibidirler diye söz başlana İşler, Hudeybiye’ nin öneminden bahsederek şöyle konuştu: “Mekke’nin fethini ele alırken Hudeybiye’ den bahsetmemek olmaz. Hendek savaşı üzerinden henüz bir yıl geçmiş ve o bir yıldan sonra Peygamberimiz (S.A.V) bir gün bir rüya görüyor, bu rüyada hem kendisi hem de ashabının Kâbe’ yi emin bir şekilde tavaf ettiğini, saçlarını traş ettiğini ve tekrara Medine’ ye döndüğünü görüyor. Hazreti Peygamber durumu ashabına müjdeliyor. Ve Mekke’ ye doğru yola çıkıyorlar. Özellikle Medine’ de ki Mikad’ tan ayrılmadan önce 20 kişilik bir grubu Mekke’ ye gönderiyor, geliş amacını ifade etmek üzere… Yanlarına sadece yol güvenliği için kılıçlarını alıyorlar. Umre vazifesi yapacaklar fakat Mekke’ den gelen haber üzücü. Mekke’ de ki Müşrikler Müslümanları Kâbe’ye Mekke’ye almama kararı alıyorlar. Hazreti Peygamber Hazreti Osman’ı Mekke’ye göndererek Mekkelilere durumu anlatmasını ve kendilerine engel olmamalarını söylemesini istiyor. Hazreti Osman gidip kendilerine durumu arz edince ona diyorlar ki sen isterse umreni yap ama Muhammed ve yanındakilere izin vermeyeceğiz. Hazreti Osman hayır, peygamberimiz ve yanındakiler umre yapmadan ben de yapmıyoruz deyince sinirlenip onu hapse atıyorlar, üç gün hapiste tutuyorlar. Hazreti Osman’ın şehid edildiği haberi yayılıyor. Peygamberimiz (S.A.V) hemen ashabı topluyor ve diyor ki, kanınızın son damlasına kadar sizden biat istiyorum. Ve Rıdvan Beyatı dediğimiz hadise gerçekleşiyor. Bir Müslüman için yapılan bu beyat bize şu mesajı veriyor, Müslümanlar bir binanın tuğlaları gibidirler. Ve bu beyat hemen etkisini gösteriyor Hazreti Osman serbest bırakılıyor. Bir heyet gönderiyorlar anlaşma için, heyetin başında da Süheyl Bin Amr var. Yapılan anlaşmaya göre o yıl Müslümanlar Mekke’ ye alınmayacak, umre bir yıl ertelenecek. 10 yıl Mekkeliler ve Medine’de ki Müslümanlar arasında savaş olmayacak. Mekkeli müşriklerden kaçıp Medine’ ye sığınan olursa geri iade edilecek. Medine’ den kaçıp Mekkelilere sığınan olursa iade edilmeyecek. Bu şartlar ashabın çok zoruna gidiyor fakat Hazreti Peygamber o anlaşmayı imzalıyor.”dedi.

 

“Hudeybiye sayesinde İslam çevreye hızla yayılıyor”

İşler konuşmasında Hudeybiye’nin bir fetih olduğunu belirte konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Henüz yapılan anlaşmanın mürekkebi kurumadan Ebu Cendel isminde Mekke’ de hapis tutulan Müslüman bir genç geliyor ve Hazreti Peygambere sığınıyor. Bu genç Süheyl Bin Amr’ın oğlu onu geri istiyor ve geri verilmek zorunda kalınıyor. Peygamberimiz ihramlarınızdan çıkmak üzere traş olun, kurbanlarınızı kesin diyor. Ve Medine’ ye dönüyorlar. Medine’ ye dönerken Fetih Suresi iniyor. Hudeybiye gerçek bir fethe dönüşüyor. Çok kısa bir süre içerisinde İslam’ ın çevreye yayıldığını görüyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

“Mekke’ de Hazreti Peygamber yürek fethini gerçekleştiriyor”

Hudeybiye anlaşmasının Müşrikler tarafından bozulduğunu dile getiren İşler, “Müşrikler Hudeybiye’ yi bozuyor ve Hazreti Peygamber Mekke’ yi fethetmek için yola çıkıyor. Ve Mekkelilere haber gönderiyor. Kim Hareme sığınırsa emniyette olacaktır. Kim evinin kapısını kapatırsa o yine emniyette olacaktır. Ve Hazreti Peygamber bu gün merhamet günüdür diyerek Kâbe’ye giriyor ve Kâbe’nin hem içini hem dışını putlardan temizliyor.  Ve Hazreti Bilal’ e ezan okutturuyor, orada toplanan Mekkelilere ey insanlar bu gün size ne yapmamı beklersiniz? diyor. Senden hayırdan başka bir şey beklemiyoruz diyorlar. Peygamberimiz de Hazreti Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi’ Allah’ tan size merhamet diliyorum, bu gün size kınama yoktur’ diyor. Onları affediyor genel bir af ilan ediyor. Hatta bu genel aftan İkrime Bin Ebu Cehil, Hint ve Hazreti Hamza’ nın katili Vahşi’ de faydalanıyor. Kısaca burada Peygamberimiz yürek fethini gerçekleştiriyor, intikam peşinde koşmuyor.” Şeklinde konuştu.

 

Kuran tilaveti, ilahi ve salâvatların okunduğu program yapılan konuşmaların ardından Arapça, Türkçe ve Kürtçe yapılan dualarla sona erdi.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER