Midyat Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Zeki Mehmet Ayyıldız Sürücüleri Uyardı

Midyat Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası (MESO) Başkanı Mehmet Zeki Mehmet Ayyıldız, yolcu ve yük taşıyan ticari araçların 1 Aralık'tan 1 Nisan'a kadar kış lastiği kullanmak zorunda olduğunu hatırlattı

Midyat Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Zeki Mehmet Ayyıldız Sürücüleri Uyardı

MESO Başkanı Ayyıldız’dan, Sürücülere Kış Lastiği Uyarısı

 

 

Midyat Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası (MESO) Başkanı Mehmet Zeki Mehmet Ayyıldız, yolcu ve yük taşıyan ticari araçların 1 Aralık'tan 1 Nisan'a kadar kış lastiği kullanmak zorunda olduğunu hatırlattı.

 

 

- Ayyıldız, “Trafik kurallarına uymalarını önemle rica ediyoruz”

Ayyıldız, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde soğuk hava şartlarında araç kullanmanın zor olduğunu yağmur, kar ve buzlanma gibi etkenlerin kaza riskini artırarak sürüş güvenliğini tehdit ettiğini, yolcu ve yük taşıyan ticari araçların 1 Aralık'tan 1 Nisan'a kadar kış lastiği kullanmak zorunda olduğunu hatırlattı.

 

 

Ayyıldız daha sonra şöyle konuştu; “Kış mevsiminin yavaş yavaş kendini hissettirmeye başlaması ile birlikte trafikte zorluklar artacak. Kış aylarında sürüş güvenliğini sağlamak için kış lastiği kullanmaktır. Kış aylarında hava koşullarının sertleşmesiyle birlikte trafik kazalarında artış yaşanmaktadır. Kaygan zeminde fren mesafesi uzuyor. Yeni yasa ile birlikte yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar 1 Aralık'tan 1 Nisan'a kadar kış lastiği kullanmak zorunda. Alınan tüm tedbirler halkımızın can güvenliğini sağlamak içindir. Özel araçlarda ise mecburiyet yok, ancak, sürücülerimizin kendilerinin, trafikteki diğer sürücülerin, yayaların ve araçlarının güvenliği için kış lastiği kullanmaları öneriyoruz. Ayrıca sürücülerimizden ricamız şehir içi yollarda çift sıra park yapmamaları. Bu hem yaya hem de araç trafiğini zora sokmakta. Trafik kurallarına uymalarını önemle rica ediyoruz."

 

 

- Demirdağ, “4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı.”

Kış lastiği kullanımı ile ilgili Midyat Petlas firmasının yetkili servisi Mesut Demirdağ ise bazı sürücülerin daha ekonomik olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin sadece çekici lastiklerinin ikisini kış lastiği ile değiştirdiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

 

 

“Bu çok yanlış bir uygulama ve riskli. Dört lastiğin farklı olduğu durumlarda aracın ön ve arka lastikleri arasındaki sürüş özellikleri farklılaşmaktadır. Sürücü, ani fren yapma, viraj alma gibi manevralarda aracın kontrolü zorlaşır ve direksiyon hakimiyetini kaybedebilir. Onun için araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Hatta kışın değiştirilecek yedek lastiğin bile kış lastiği olması zorunludur. Ayrıca çıkma tabir edilen lastikler kesinle kullanılmamalıdır. Kış lastiği alırken yetkili ve TSE standartlarına uygun olmalıdır. Ucuz lastik alayım derken, kendinizin ve başkasının canını tehlikeye atmayın. Yeni alınan kış lastiği önümüzdeki kış ayında da kullanılabilir. Ön, kış lastiklerinin en fazla dört değişimden sonra yenisi ile değiştirilmesi gerekir.”

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER