Midyat Süleyman Demirdağ Cami inşaatının temeli atıldı

Midyat'ta hayırsever Demirdağ ailesinin babaları, adına yaptırılacak olan Hacı Süleyman Demirdağ Caminin temel atma töreni yapıldı.

Midyat Süleyman Demirdağ Cami inşaatının temeli atıldı

Midyat'ta hayırsever Demirdağ ailesinin babaları, adına yaptırılacak olan Hacı Süleyman Demirdağ Caminin temel atma töreni yapıldı.

 

Midyat İlçe Müftüsü Mehmet Şafi Bilik, törende yaptığı konuşmada, cami inşaatının ilçeye hayırlı olmasını temenni ederek, şöyle konuştu." Bağlar Mahallesi'nde temelini attığımız Süleyman Demirdağ cami için maddi olarak destekte arsa ve yapımında bulunuyor. Demirdağ ailesine ve Midyat ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu caminin temelini attığımız gibi ibadetinde de bulunacağız. Camiler İslam’ın en önemli şiarlarından, sembol ve ekollerindendir. Rabbim ezanlarımız eksik etmesin.”dedi.

 

Bilik'in, katıldığı temel atma töreninin ardından inşaat alanında incelemelerde bulundu.

 

Cami Mimarı Abdin Tezel ise, cami hakkında şu bilgileri verdi. “Hacı Süleyman Demirdağ Camii, 850 kapalı alan, 2 bin 500 açık alan üzerinde, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyor. İki minareli, Midyat taşından yapılacak olan cami 3 katlı ve aynı anda 700 kişi namaz kılabilecek. Gasil hane, taziye evi, Kuran Kursu ve imam odası yer alacak.”Dedi.

 

Hacı Süleyman Demirdağ Caminin temel atma törenine, Diyanet Vakfı Midyat Başkan yardımcısı Hıdır Atasal, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Yusuf Demirdağ, Secde Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Secde-Der) Başkanı Abdurrahim Kaplan, Abdülkadir Şimşek Cami İmamı Cevat Turgut, Hacı Süleyman Demirdağ ailesi adına İş adamı Edip ve Asaf Demirdağ ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Konuşmaların ve yapılan duanın ardından caminin temeli atıldı.

 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER