Midyat'a İlk Kürtçe Öğretmeni Görevine Başladı

Midyat ilçesindeki Fahrettin Önen Ortaokulu'na Kürtçe branşında atanan Arif Bingöl, görevine başladı.

Midyat'a İlk Kürtçe Öğretmeni Görevine Başladı

Mardin'in Midyat ilçesindeki Fahrettin Önen Ortaokulu'na Kürtçe branşında atanan Arif Bingöl, görevine başladı.

 

Milli Eğitim Müdür vekili Altay, “Kürtçe eğitim alanında ilk defa atama yapılıyor olması sevindiricidir. Çocuklarımız ana dilde eğitim alarak akademik olarak öğrenmiş olacaklar.”dedi.

 

Milli Eğitim Müdür vekili Abdulkadir Altay, şöyle konuştu: “Kürtçe eğitim alanında ilçemize ilk defa atama yapılıyor. Fahrettin Önen Ortaokuluna arkadaşımız atandı. Bu anlamda atama bekleyen yüzlerce, binlerce arkadaşlarımızdan biri geldi. Bu mutluluk vericidir. Bölge insanımızın hassasiyetleri göz önünde bulundurularak yapılan bir atamadır. Yaşayan Diller alanında Kürtçe derslerine girecek. Bu bizi ziyadesi ile mutlu ediyor. Zira çocuklarımız ana dilde eğitim alarak birde akademik olarak öğrenmiş olacaklar. Dillerini ve kültürlerini gelecek nesillere aktarılması noktasında bu önemli bir değerdir. Bakanlığımız Talim Terbiye Kurulu geçen dönem atamaya yetiştirememişti bu kararı. Bu atama ile birlikte ilçemizde ihtiyaç duyulan bir branşta karşılık bulmuş oluyor. Öğretmenimiz, atandığı okulda şu an haftanın 8 saati Kürtçe derslerine girecek. Okula yakın bulunan Vali Kemal Nehrozoğlu okulunda da ayrıca Kürtçe derslerine girecek. Önümüzdeki sene bu sayının iki katına çıkacağını öngörüyoruz. Bunun yanında Fatih ve Atatürk ortaokullarında 6’şar saat Kürtçe seçmeli ders bulunmakta. Bunun ilk olması bizleri sevindiriyor ve arkasının gelmesini temenni ediyorum.”diye konuştu.

 

Bingöl, "Atandığım İçin Çok Sevinçliyim''

 

Midyat ilçesindeki Fahrettin Önen Ortaokulu'na atanan Arif Bingöl ise, Bingöl Üniversitesi Yaşayan Diller ve Lehçeler Enstitüsü'nde Kurmanci lehçesinde eğitim aldığını söyledi.

 

“Talim Terbiye Kurulu'nun yaptığı değişiklik sayesinde Yaşayan Diller ve Lehçeler branşında kadrolu öğretmen atanmasına başlandığım için çok mutlu ve sevinçliyim. Bu branşta ilk atama 6 ay önce yapılmıştı. Eylül ayından itibaren Kürtçe öğretmen ataması gerçekleştirildi. Bize de Şubat ayında atanmak nasip oldu. Talim Terbiye Kurulu daha yeni kadro tanımladı ve ilk kez bu sene atama yaptı. Bende ikinci dönem atananlardanım. Elhamdülillah Allaha çok şükür diyorum, atandığım için çok sevinçliyim. Aynı branşta eğitim almış diğer arkadaşlarımız da inşallah en kısa zamanda atanır”dedi.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İPEK   AKSU
İPEK AKSU - 1 yıl Önce

Arif bingol hocamızı tebrik ediyoruz

SIRADAKİ HABER