Midyat'lı İbrahim Uzuner Çevre İçin Atık Pil Topladı

Midyat ilçesinde matbaada çalışan lise öğrencisi, İbrahim Uzuner, 2014 yılında ilçe çevresinde 2 kilo atık pil topladı.

Midyat'lı İbrahim Uzuner Çevre İçin Atık Pil Topladı

Midyat’ta lise öğrencisi Uzuner, çevre bilinci için oluşturmak için atık pil topladı

                        

Mardin’in Midyat ilçesinde matbaada çalışan lise öğrencisi, İbrahim Uzuner, 2014 yılında ilçe çevresinde 2 kilo atık pil topladı.

 

Midyat ilçesinin daha çevreci ve yaşanılabilir bir hale getirilmesi için çalışmalarını sürdüren Lise öğrencisi İbrahim Uzuner, okulda ve çevresinde yaptığı çalışmalarla, atık pil topladı.

 

Hedefinin Midyat’ta çevre bilinci oluşturmak olduğunu söyleyen Uzuner şöyle konuştu: “atık pillerinden toplaması konusunda duyarlı olunması gerekir. Bir atık kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp alan zehirli hale geldiğini öğrendiğimde, zehirlenen toprakta üretim de yapılamadığını öğrendim. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretiliyor. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak ortaya atılması çevre açısından büyük tehlikeler oluşturuyor. Pillerdeki metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabiliyor. Buda çevre, doğa ve insan sağlığına zarar veriyor. Herkesin bu konuda daha duyarlı olması gerekir. İnsan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Gelişi güzel atılan piller çevreye ve doğanın kirlenmesine çok büyük zararları var. Bende bundan yola çıkarak bir çalışma başlattım. Çevremde gelişigüzel atılan pilleri toplayarak bir çalışma başlattım. Doğaya sahip çıkalım, Doğanın pili bitmezsin. Piller çöpe değil, pil toplam kutularına bırakalım. Atık pillerinizi ve cep telefonu bataryalarını lütfen kutulara atalım.”dedi.

 

Uzuner topladığı atık pilleri Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAB)’ Derneğine göndereceğini söyledi.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER