Midyatlılardan Emlak Vergisi Zammına Tepki

Midyat Belediyesi tarafından yükseltilen ‘Emlak, çöp ve tabela’ vergilerini yüksek bulan Sivil Toplum Kuruluşları tepki gösterdi. STK’lar vergilerin makul seviyeye çekilmesi için belediyeyi göreve davet etti.

Midyatlılardan Emlak Vergisi Zammına Tepki

Midyat Belediyesi yanında bir araya gelen onlarca STK, mahalle muhtarları ve vatandaşlar burada basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı kalabalık grup adına Rıfat Direkçi okudu. Direkçi “ Midyat Belediyesi tarafından yapılmış olan emlak vergisi zammını çok yüksek buluyoruz. Bu zammın en kısa zamanda geri çekilmesini istiyoruz. Enflasyonun yüzde 7 olduğu bir dönemde yüzde 800 oranında yapılan bir vergi zammı kabul edilemez. İlçemizde müstakil dairelerde oturan vatandaşlarımızın çoğu inşaat işçisi olup etinden tırnağından artırdıklarıyla evlerini yapmışlardır. Bu insanların bu yüksek vergiyi ödemeleri mümkün değildir. Yapılan son emlak vergisi zammının hiçbir izahı bulunmamaktadır. Bu zammı imzalayanların rahat uyuyup uyumadıklarını merak ediyoruz.”dedi.

Midyat, Newyork değildir”

Direkçi açıklamasını şu şekilde sürdürdü “Midyat,  Newyork ya da Londra’nın bir ilçesi değildir. Yüksek emlak vergisi koyan bu anlayışın hizmet ederken Afrikalaşması ama vergi zammına gelirken Avrupalaşmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Biz uzayda yaşamıyoruz ve Mardin’in tek ilçesi de değiliz. Alışveriş merkezi mantığı ile hareket edip, önce yüzde 700 hatta yüzde 800 ‘a varan zam yapıp daha sonra bir müjdeymiş gibi basını karşısına alıp , yüzde 15 - yüzde 20 ‘lik indirimi duyurmak şark kurnazlığından öte bir şey değildir.Halkımız ve biz STK’lar olarak talebimiz Midyat belediyesi tarafından alınan ve astronomik düzeydeki emlak vergilerinin,  en azından diğer ilçelerde uygulanan şekliyle olması veya enflasyon oranında yapılmasıdır. Yani makul bir düzeyde olmasıdır. Yıllardır hizmette yoksun olan kadim şehir Midyat’ımızın bu astronomik zam ile daha da geriye gideceğini düşünüyoruz. Muhtarlara imzalatılarak yapılan bu fahiş zamda muhtarların yanıltıldığına ve muhtarların baskı altında kaldıklarına inanıyoruz.  Bu zammın altına imza atan muhtarları halkın tarafına ve bir an önce imzalarını geri çekmeye davet ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına;  Midyat Eğitim ve Sağlık Platformu’nun yanı sıra, mahalle muhtarları, Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Belediyenin HDP ve Bağımsız meclis üyesi, Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Midyat Ticaret Odası, Ziraat Odası, bazı dernek başkanları ve vatandaşlar hazır bulundu.

Vatandaşlar daha sonra imzalar topladı.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER