Midyat'ta 120 Kişilik Kız Medrese Temeli Atıldı

Midyat'ta İslami eğitimi verebilecek medresesi onlarca STK, Âlim ve yüzlerce kişinin katılımıyla temeli atıldı.

Midyat'ta 120 Kişilik Kız Medrese Temeli Atıldı

Midyat’ta 120 kişilik Kız Medrese temeli atıldı.

 

Mardin’in Midyat İlçesinde bayanlara yönelik Arapça ile eğitim. Tefsir, Hadis ve bütün İslami eğitimi verebilecek medresesi onlarca sivil toplum kuruluşu, alim ve yüzlerce kişinin katılımıyla temeli görkemli bir törenle atıldı.

Midyat Merkezi Bağlar Mahallesinde yapılması planlanan bayanlara yönelik 120 kişilik yatılı Arapça ile eğitim. Tefsir, Hadis ve bütün İslami eğitimi verebilecek.

Medreseden sorumlu Abdurrahim Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“üç yıldan beri medresemiz 55 kız Öğrenciye Arapça ile eğitim. Tefsir, Hadis ve bütün İslami eğitimini vermektedir. Bir hayırsever Aile tarafından bu üç yıldır karşılıksız bize yer tahsis etmişlerdir. Ama yerimizin küçük olması ve taleplerin çok olması nedeni ile hayırseverlerin yardımı ile bir arsa aldık ve temeli şuanda atmış bulunmaktayız. Bir yıl içerisinde inşallah bitirmeyi planlıyoruz. Medresemiz 4 katlı ve bin 500 metre kare iç alanı olarak bayanlara yönelik 120 kişilik yatılı hafızlık hizmeti verecektir. Medresemiz iki bölümden oluşmakta birinci bölüm yatılı hafızlık diğer bölüm yediden yetmişe İslami eğitim alabilecek şekilde İlçe Müftülüğünün desteği ile de hizmet verecektir.” Dedi.

YENİ BİR SAHABE NESLİ OLUŞTURMAK İÇİN MEDRESELERE SAHİP ÇIKALIM

Temel atma töreninde bir konuşma yapan ve medreselerin önemine dikkat çeken bölgenin tanınmış âlimlerinden Molla İbrahim Akar ise, ”yeni bir sahabe nesli oluşturmak için bu medresenin temeli atılacak. Bundan dolayı temeli atacağımız bu medresemiz Resulullah (sav) in kurduğu o süffe okulunun müfredatını inşallah bizlere hatırlatacak tekrar yaşatacaktır. Ve bu medreseler sayesinde toplumumuzda yaşanan bu olumsuzluklar bitecektir. Tabi bu konuda bizlere büyük görevler ve büyük işler düşüyor zenginlerimiz hayırseverlerimiz bu medresenin daha erken bitmesi için elimizden gelen yardımlarımızı esirgemememiz lazım herkes fedakârlık yapmak kimisi eliyle kimisi diliyle kimisi malıyla kimisi kalemiyle bu medreseye katkı sunmak zorundayız.” Diye konuştu.

Temel atma töreni yapılan ikram ve dua ile sona erdi. 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: M.Sait Başaran Midyat

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER