Midyatta AK Partili Aileler HDP'ye Geçti

AK Parti eski Milletvekili Selahattin Dağ'ın yakınlarının Kızıltepe'de HDP'ye katılımlarının ardından AK Parti Milletvekili Aday adayı da olan Midyat eski ilçe başkanı Edip Demirdağ ve ailesi de HDP'ye geçti.

Midyatta AK Partili Aileler HDP'ye Geçti

HDP Mardin Milletvekili adayı Mehmet Ali Aslan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi EŞ Başkanı Ahmet Türk, 7 Haziran seçimlerine ilişkin Midyat'ta çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretler sırasında AK Parti'ye yakınlıkları ile bilinen ve 2015 AKP Mardin Milletvekili aday adayı olan Mala Siso (Demirdağ) ailesi HDP Midyat ilçe seçim bürosunu ziyaret ederek destek katılımında bulundu.

7 Haziran seçimine günler kala HDP çalışmalarına aralıksız hız veriyor. HDP'nin miting havasında geçen çalışmaların yanında AK Parti'den istifa ederek HDP'ye yapılan katılımlar dikkat çekiyor.

HDP Mardin Milletvekili adayı Mehmet Ali Aslan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP Mardin il Eş Başkanı Musa Alkan, DBP, HDP Midyat ilçe örgütlerinin eşlik ettiği Midyat ziyaretinde; Midyat'ta Şeyh Beşir'i evinde ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Türk, Kürt halkının eline büyük bir fırsat geçtiğini belirterek bugün bu Kürt halkının bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Seçimin adeta kendileri için bir sınav olduğunun altını çizen Türk, bu sınavın iyi verilmesi gerektiğini aktardı.

Şeyh Beşir ise 7 Haziran seçimlerinde kendilerine başarılar dileyerek "İnsanlar kendi dillerine kendi kültürlerine her zaman sahip çıkmalıdır. Çünkü insanın onuru onun dilidir" dedi.

AK Parti 22. Dönem Mardin Milletvekili Selahattin Dağ'ın da yakınlarının Kızıltepe'de gerçekleştirilen katılım törenin ardından Midyat'ta da bir katılım ve rozet takma töreni yapıldı. 2015 Haziran seçimleri için AK Parti'den milletvekili aday adayı da olan Midyat eski ilçe Başkanı Edip Demirdağ'ın da aralarında olduğu Demirdağ ailesinin HDP'ye katılım töreni coşkuyla gerçekleşti.

Katılım sırasında HDP Mardin Milletvekili adayı Mehmet Ali Aslan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP Mardin il Eş Başkanı Musa Alkan, DBP, HDP Midyat ilçe örgütleri ve çok sayıda kişi hazır bulundu. Katılımda ilk konuşan HDP Mardin İl Eş Başkanı, katılımdan dolayı aileler teşekkür ederek HDP'nin tüm halkların partisi olduğunu ve beraber birbirilerine güç katacaklarını söyledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Türk ise, "Halkımızın dayanışmasını gördüğümüz için çok mutluyuz. Ve inanıyoruz ki geleceğimizi, halklarımızın kardeşliğini oluşturarak, birbirimizin acısını paylaşarak, sevinçlerini paylaşarak hem demokrasiye hemde barışa kavuşabiliriz. Bu bir gerçek ki bugüne kadar yürütülen siyaset her zaman bizleri karşı karşıya getirmiştir. Türk ve Kürt halkını karşı karşıya getirmiştir. Kürt ve Arap kardeşlerin arasını açmak için türlü türlü oyunlar sergilenmiştir.Ama bugün Ortadoğu da halklarımız büyük bir tehlike ile karşı karşıyadır. Ve biz burada kendi toprağımızda beş bin yıldır beraber yaşadığımız topraklarda kardeşliğimizi pekiştirmezsek büyük bir tehlike il karşı karşıyayız. Biz bugün tüm halklarımızın demokratik geleceğini güvence altına almak için mücadele ediyoruz. Bizim amacımız parlamentoya girme mücadelesi değildir. Elbette parlamentoya gidecek arkadaşlarımız bizim için önemlidir. Ama bir yandan DAİŞ saldırılarının yanında farklı tehlikelerin olduğu bir günde birlikte yaşayan halklarımız, demokratik bir gelecek, barış ve kardeşlik için ortak bir güç ortaya koymalıdır" şeklinde konuştu.

"Barajı aşacağımızı görünce farklı oyunlara başvuruldu"

Konuşmasında her zaman demokratik bir siyasetin olması içinde mücadele ettiklerini belirten Türk, ortaya konulan barajı aşacaklarını gören AKP hükümetinin bu sefer çeşitli oyunlarla kendilerine saldırdıklarını aktardı. Türk, hükümetin bu tavrı ile demokratik siyasetin hazmedilemediğini bir göstergesi olduğunu kaydederek seçim bürosunda hazır bulunanlara "Yarın çocuklarımız ve torunlarımız bu topraklarda beraber yaşayacaklar. Biz yıllardır beraber yaşadığımız bu topraklarda kardeşliği sağlayamazsak ne barışı nede demokrasiyi sağlamış olmayacağız" şeklinde seslendi.

Kendisi 2015 AKP Mardin Milletvekili aday adayı olan Mala Siso (Demirdağ) ailesinden Edip Demirdağ ise, HDP'ye geçtikleri için çok mutlu olduklarını belirterek "Bizlerde artık barışın yaşanmasının şart olduğunu ve sağlanılacak barışa ufak bir katkımız olsun diye HDP'ye katılma kararı aldık. Bunun içinde çok mutluyuz. Halkımızla artık hep beraber bu topraklarda barışın yaşanması için mücadele edeceğiz" dedi.

HDP Mardin Milletvekili adayı Mehmet Ali Aslan'da ailelere Arapça kendi aralarına hoş geldiğini bu partinin tüm halkların partisi olduğunu belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Eş Başkan Ahmet Türk ve HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan tarafından Edip Demirdağ'ın da aralarında olduğu ailelere HDP rozeti taktı.

Katılım atılan sloganlarla sona erdi.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmetcan
Ahmetcan - 5 yıl Önce

Edip Demirtağ Şubat 2014 mayıs 2015 tarihlerinde 4 kez parti değiştirdi önceki yılları saymıyoruz akpatiden belediye başkan adayılığına başvurdu kabul edilmeyince saadet partisine geçti meclis üyesi oldu saadet partisinden istifa edip tekrar akpartiye üye olup millet vekilliğine aday adayı oldu akparti listesine alınmayınca tekrar istifa ederek şimdide hdp katıldı geçmişte refah partisi fazilet partisi chp geçişlerini unutmamak gerekir

SIRADAKİ HABER