Midyatta Hekimler İş Bıraktı

Midyat Devlet Hastanesi’nde KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçi Sendikası'na (SES) bağlı üyeler, Samsun’da öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun’na olayını protesto etmek için iş bıraktı. Hastanesi’nde acil hastaların dışında bazı poliklinikler hizmet vermedi.

Midyatta Hekimler İş Bıraktı

Midyat’ta görev yapan onlarca sağlık çalışanı öldürülen meslektaşları için Midyat Devlet Hastanesi bahçesinde bir araya geldi. SES Midyat Tensilcisi psikiyatri uzmanı Dr. Aykut Çobadak yaptığı açıklamada “Yastayız, isyandayız.Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Kamil Furtun silahlı bir saldırı sonucu öldürüldü. Yüreğimiz acı ve öfke dolu. Meslektaşımızın görev yaptığı hastanede hunharca katledilmesini nefretle kınıyoruz.”dedi.

Çobadak açıklamasına şu şekilde devam etti “Biliyoruz ki bu münferit bir vaka değil.Acı ile doluyuz; yılların emeği ile yetişmiş, kendi ailesinden, eşinden, çocuklarından çaldığı vakitlerle hastalarına faydalı olmaya çalışan ve halkımızın sağlığı için gece gündüz fedakarca hizmet vermeye çabalayan çok kıymetli meslektaşlarımız için göz yaşı döküyoruz.Öfke ile doluyuz; çünkü biliyoruz ki her geçen gün artan ve canımızdan can alan sağlıkta şiddet olaylarını önlemek için pek çok şey yapılabilir, yapılabilirdi. Niyetler, hedefler, planlar bu yönde olsaydı Ersin’imiz, Melike’miz, Kamil’imiz bugün bembeyaz önlükleri ile hastane koridorlarında halkımızın sağlığı için koşturmaya devam ediyor olabilirlerdi.Bir ülkenin sağlık sistemi bozuksa, sevk sistemi olmadığı için hastalar akın akın hastanelere başvuruyorsa,hastane polikliniklerinde oluşan zincir gibi kuyruklar havasız koridorları tere ve neme boğup, sıcaklığı klimalı ortamda bile 30 derecenin üzerine attığında ve üstelik hasta başına bir uzman hekimin ayırabildiği zaman 8 dakikaya indiğinde, hastalar can havliyle çözümü acil serviste aramak zorunda kalıyorsa, bu keşmekeşin bütün yükü üzerlerine yıkılan sağlık çalışanları ve özellikle hekimler bin dert altında bir ah etmeye kalktığında, bu bozuk düzenin bütün faturası hekime kesilir. Oysa faturayı kesen de şiddete uğrayan da aynı sistemin kurbanıdır. Uyardık, “Artık Yeter!” dedik sağlıkta gün be gün artan şiddete karşı; duymadılar. Acil taleplerimizi ilettik; görmezden geldiler. Türk Ceza Kanununa ek maddeler önerdik, yok saydılar. Açıklamalar, eylemler, toplantılar yaptık; Sağlık Bakanlığı’nın önünü aşındırdık, Meclis Komisyonu’nda sunumlar yaptık, dikkate almadılar. Şiddete uğrayan sağlık emekçileri için acil şiddet hattı kurmak zorunda kaldık, yetkililer önemsemediler.“Hazırladığınız raporun gereğini yapın. Sağlıkta şiddeti önlemek için sahici adımlar atmaya başlayın. Yarın çok geç olmadan…” diye haykırdık; ciddiye almadılar. Bakanlık bizimle alay eder gibi şiddete karşı tedbir diye hasta ve çalışan tuvaletlerini birleştirdi. Ve sonunda yine “geç” oldu; bugün de Kamil Furtun arkadaşımız aramızda değil, aramızdan söküp alındı... Biz, bu cinayetlere emin hazırlayan faktörleri çok iyi biliyoruz.”ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından hekimler ve sağlık çalışanları polikliniklerde hasta bakmadı.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
bilgic ailesi
bilgic ailesi - 5 yıl Önce

Yav arkadas biraksinlar bu dalavereleri. Tamam allah rahmet etsinde. Mademki. Grev yapacaksin neden o kadar millete sira veriyon bekletiyosun...

SIRADAKİ HABER