Midyat'ta itikâf ibadeti için camiye kapandılar

Midyat’ta itikâf sünnetini yerine getirmek isteyen 10 kişilik grup, ramazanın son günlerini camide ibadetle geçirecek.

Midyat'ta itikâf ibadeti için camiye kapandılar

Midyat’ta itikâf sünnetini yerine getirmek isteyen 10 kişilik grup, dış dünyayla irtibatlarını keserek, ramazanın son günlerini camide ibadetle geçirecek.

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ibadete açtığı Hacı Kasım Altunkaya Camisi’nde Ramazan ayının 20. gününden itibaren itikâfa girdiler.

 

Geceleri camide ibadet ederek geçiren gruptakiler, Kur'an ve dini kitaplar okuyup, kaza ve tespih namazları kılarak, günün büyük bölümünü ibadetle değerlendirecekler. Mukabele yaparak Kur'an'ı hatmeden gruptakiler, zorunlu haller dışında dışarı çıkmayarak, caminin bitişiğindeki bölümlerinde dinlenerek, iftar ve sahurlarını burada yapacaklar.

 

Hacı Kasım Altunkaya Cami 25 yıllık İmam Metin Öner, AA muhabirine, ramazanın son 10 gününde itikâf sünnetini yerine getirmek amacıyla yapıldığını söyledi.

 

İmam Öner, Ramazanın son gününe kadar vakitlerini gece gündüz ibadetle geçirildiğini

Mescit ve camilerde yapıldığını hatırlatarak şöyle konuştu.

 

“İtikâf her zaman yapılabilir. Fakat Ramazan ayı’nda itikâfın yapılaması müekket sünnet olandır. Peygamber efendimiz her ramazan ayının son on gününde itikâfa girerdi.

 Hazreti Aişe validemiz Hazreti Muhammed S.A.V vefat ettikten sonra kendilerinin de bu sünneti devam ettiğini beyan ediliyor. Bu sünnet unutulmuş veya terk edilmiş ama son zamanlarda artış gösterilmeye başlandı. Tövbe istiğfarla, zikirle, tefekkürle ve diğer ibadetlerle vakitlerini geçiriyorlar. Bir nevi insanın kendini yenileme temizlenme, arınmadır. Bizden önceki ümmetlerde de vardı. Hazreti İbrahim ve İsmail’den beri devam eden bir itaat ve ibadettir. Son on günde yapılmamsının nedeni kadir gecesini idrak etme gayesi ile Peygamberimiz itikâfa camide girerdi.”

 

Midyat’ta üç senenden beri Hacı Kasım Altunkaya Cami Cami’nde itikâfa girip kalan cemaat olduğunu sözlerine ekleyen Öner, “Adana’dan, çevre il ve ilçelerden gelen var. Bu sayı gittikçe artıyor buda bizleri sevindiriyor. Terk edilmiş ve unutulmuş bir sünnet in ihya edilmesi bizleri sevindiriyor. “dedi.

 

İtikâf ibadetini yerine getirmek için camiye gelen Abdullah Atuğ ise,”Amacımız ibadet etmek, Allah’ı çokça zikretmek, günahlarımızı affettirmek için camide çokça sevap kazanmak için camide itikâfa giriyoruz.”

 

Çok hayırlı bir ibadet olduğundan söz eden ve hayırlı Abdulbari Altunkaynak’ta “Ramazan ay’ın 20. gününden itibaren itikâfa girdiklerini söyleyerek, “camide zikir ederek, oturarak, kuranı kerim dinleyerek ve okuyarak itaat ederek günahlarımızın affı için camide kalıyoruz”

 

İtikâfa Ramazan ay’ının son üç günde ise bu sayının çoğalacağı kaydedildi. Selahattin Erol

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER