Midyat'ta Okullaşma Oranının Artırılması Projesi

Midyat ilçesinde, Ortadoğu Okul Öncesi Eğitim Geliştirme Derneğinin (OKEGED), kız ve erkek çocukların okullaşma oranını artırmak amacıyla hazırladığı projeye Avrupa Birliğince (AB) hibe desteği verilecek.

Midyat'ta Okullaşma Oranının Artırılması Projesi

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl, bir otelde düzenlenen proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ilçede eğitimde önemli aşamalar katedildiğini söyledi.


Son dönemde bölgede yaşanan terör olaylarına değinen Bingöl, şöyle konuştu:

"Cehaletin egemen olması için çocuklarımızı, gençlerimizi hendeklerin arkasına gönderen zihniyet var. Bir de bu zihniyetle mücadele eden devlet var. Bizler bir köydeki bırakın okumayan kız çocuklarını, bir kız çocuğu için dahi reflekslerimizi çok rahat ve çok seri şekilde harekete geçirecek bir mekanizmayı şükürler olsun artık bölgemizde görebiliyoruz. Gençlerimize çizeceğimiz portre, kızlarımız için doktorluk değilse buradaki çocuklarımız için hendeklerin arkasında ölüm ise bununla mücadele etmemiz gerekiyor. Bunun en güzel örneği de Midyat'tır. Bizler bugün Midyat'ta bu program için bir araya geldiysek bu Midyat'ın ne kadar huzurlu ne kadar duyarlı bir kent olduğunu gösteriyor. Burada emniyet, jandarma, güvenlik kuvvetlerimizle olağanüstü hassasiyet gösteriyoruz. Buranın güveninin asıl teminatı, asıl sigortası buradaki vatandaşlarımızın duyarlılığıdır. Bu anlamda kendimi şanslı bir idareci olarak görüyorum. Bütün Midyat'ın belde ve köylerine sonsuz teşekkür ediyorum."


Proje koordinatörü Tülay Talay Oral da proje süresinin 11 ay olduğunu belirterek, AB'den 217 bin avro destekli proje ile 300 aileye çeşitli eğitimler verilerek, 400 kız ve erkek çocuğu okula kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.


Oral, şunları kaydetti: "Projenin hedef grubu arasında Midyat merkeze bağlı 72 köyde ikamet eden 5 bin öğrenciye, seminer ve riskli grupta yer alan bir üst eğitimine devam etmek için gerekli imkanı bulamayan 18 yaşından küçük 400 kız ve erkek öğrencinin etkin bir şekilde takibi, koçluk ve rehberlik desteği sağlamasıdır. Proje kapsamında, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde kız ve erkek çocuklarının okula devamları, ailede eğitimin önemi hakkında farkındanlığı artırılmasında ve eğitim siteminin dışındaki öğrencilerin siteme geri kazandırılması olumlu sonuç olarak değerlendirilmektedir."


Toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Midyat Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, İlçe Emniyet Müdürü Temel Salman, İlçe Müftüsü Şafi Bilik, Mardin Artuklu Üniversitesi Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.


"Kız Erkek Fark Etmez, Herkes Okusun Projesi", Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Proje Ortadoğu Okul Öncesi Eğitim Geliştirme Derneği ve Midyat Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulu ortaklığında, Midyat Kaymakamlığı, Midyat Meslek Yüksekokulu, Midyat Belediyesi, Midyat Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülüyor.

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER