Midyat'ta Suriyelilerin ve Ezidilerin Buruk Bayramı

Midyat konaklama tesislerindeki çadırkentte bulunan Suriyeli ve Ezidi mültecilerin bayram kutlaması

Midyat'ta Suriyelilerin ve Ezidilerin Buruk Bayramı

Midyat konaklama tesislerindeki çadırknette bulunan Suriyeli ve Ezidi mültecileri buruk Ramazan bayramını hep birlikte kutladılar.

 

Ülkelerindeki iç savaş ve çatışmalardan kaçarak sığındıkları Türkiye´de Midyat´taki barınma merkezine yerleştirilen Iraklı Ezidiler ile Suriyeliler Ramazan Bayramı´nı ülkelerinden uzakta buruk kutluyor.

 

İlçede Akçakaya Mahallesi´nde Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kurulan barınma merkezinde yaşamını sürdüren 3 bin 216 Suriyeli, 2 bin 196 Iraklı Ezdi ve 2 Süryani bayram namazını ve cuma namazını Kaymakam Oğuzhan Bingöl ve barınma merkezi yönetimi ile kıldılar.

 

Barınma merkezinde erken saatlerde başlayan bayramlaşma gün boyu sürerken, sığınmacılar hazırladıkları tatlıları birbirlerine ikram ediyor.

 

Türkiye´de 5´inci bayramlarını kutlayan sığınmacılar, kendilerine sunulan destekten dolayı başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere tüm yetkililere teşekkürlerini sunuyor.

 

Bayram namazının ardından Cuma namazını birlikte kılındı. Bayramlaşma çafırkent yönetimi ve idaresinin kutlamasıyla sabahın erken saatlerinde başladı. Mülteciler, çadırkent yönetim’ini ve kaymakama çok teşekkür ettiklerini belirterek, başta Türkiye Cumhuriyeti halkına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Suriye ve Irak halk’ına yaptıkları yardım ve himayelerinden dolayı teşekkürlerini ilettiler.

 

Ezidiler de Türkiye'nin cömertliğini gördüklerini, çoluk çocuk herkese kucak açıldığını dile getirerek çadırkent yönetiminin bayramını kutlayarak teşekkürlerini ilettiler.

 

Midyat Kaymakamı Oğuzhan Bingöl Bayrama namazını mültecilerle kutlamasının ardından, Cuma namazını da Suriyelilerle birlikte saf tutarak bayramlarını kutladı.

 

 

Bingöl şöyle konuştu: “Ne yaparsak yapalım onların ülke hasretini gideremeyiz. Buna rağmen biz onlarla burada bayram geçirmenin mutluyuz. Umarım, onlarda mutludur. Biz her zaman dile getiriyoruz burada aile olduk. Onlar bizim ihtiyacımıza koşuyorlar, biz onların ihtiyacına koşuyoruz. Onlarda burada ev sahibidirler ve bizlerde yardımcıyız. Bu anlamada onların bize göstermiş olduğu iyi niyetten dolayı bizde onlara teşekkür ediyoruz. Başta Midyat halkına çok teşekkür ediyorum. Ev sahipliği yaptılar, onlara kucak açtılar, Ramazan ay’ı süresi boyunca ellerinden gelen bütün imkânları buradaki misafirlere sundular. Gıda’dan nakit yardıma kadar Midyat halkı ağırlıklı genelde ciddi yardım alıyoruz.”diye konuştu.

 

Maddi ve manevi bütün yardımları gördüklerini anlatan Muhammed Guraybi, "Bize sahip çıkan Türkiye Cumhuriyetine ve Türk halkına çok teşekkür ederiz. İnşallah bu Ramazan Bayramını burada son olarak kutlayarak vatanımıza gerdi döneriz." dedi.

 

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar bölgesinden, Irak Şam İslam Devleti (DEAŞ) örgütünün saldırıları nedeniyle kaçan ve Midyat ilçesindeki geçici konaklama tesisine yerleştirilen söyleyen Ezidi Şehhi Şeyh Sait Hüsyein ise, Türkiye'nin kendilerine kucak açmasının sevindirici olduğunu belirterek, Kaymakam Oğuzhan Bingöl ve Çadırken yetkilileri ile güvenlik güçlerine çok teşekkür ediyoruz. Bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Ne söylesek azdır.”dedi.

 

Konaklama tesislerinde konuk edilen Ezidi aileler ise Sincar'a dönmek değil, Avrupa'ya gitmek istediklerini ifade ediyorlar. 

 

Başbakanlığa bağlı AFAD tarafından Midyat'ta kurulan kampta, barınan sığınmacılara, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetleri bütün imkânı sunuluyor. Suriyeli Anne Ümmühan Bekir, Ramazan Bayramını buruk girdiklerini söyleyerek, bir an önce savaşın bitmesini ve ülkesine dönmek istediğini anlatarak, “Orada durum çok kötüydü. Kaçmaktan başka çaremiz yoktu. Kaldığımız kamp çok güzel, buradan ayrılmak istemiyoruz. Çünkü burada bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar" ifadelerini kullandı.

 

Sühayla Ali ise Türkiye'de herkesin kendilerine çok iyi davrandığını, her konuda yardımcı olduklarını dile getirdi. "Türk halkının yardımlar sayesinde çocuklarımızla buradayız. Burada çadırkentte kendi imkânlarımızla yaptığımız tatlılarla bayramımızı kutluyoruz. Şuan çok mutluyum.”dedi.

 

Hafız Hacı Yasin ise üç Ramazan ve 2 Kurban bayramını burada vatanlarından uzak gurbette kutladıklarını ifade ederek, Allah devleti daim kılsın. Selahattin EROL

 


Kaynak: www.midyatweb.com.tr

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER