Miseyder Başkanı Yıldız'dan Ramazan Mesajı

Midyat Seyitler Derneği Başkanı Mehmet Selim Yıldız, Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayınlayarak tüm İslam Alemi’nin Ramazan ayını tebrik etti.

Miseyder Başkanı Yıldız'dan Ramazan Mesajı

Başkan Mehmet Selim Yıldız, Ramazan ayının sadece oruç tutmaktan ibaret olmadığını, bütün günahlardan uzaklaşılan, hayır ve mağfiret ayı olduğunu söyledi. Bu akşam ilk sahurumuz yarında ilk orucumuzu tutacağız inşallah. Öncelikle Ramazan ayının tüm İslam Âlemine birlik beraberliğin vesile olmasını diliyorum.

Ramazan ayının oruç tutmanın yanında kendini günahlardan alıkoyma ve hayır ve bereketin bollaştığı bir süreç olduğunu belirten Yıldız, bu ayın sadece oruç tutma ayı olmadığını söyledi.

Yıldız;  Ramazan’da Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır ve her gece bir münadi söyle nida eder: "Ey hayır sahibi, hayrını yap. Ve ey ser sahibi, biraz geri dur." Ramazan ayı dışında dört elle sarıldığımız yanlışlarımız varsa bırakılmalıdır. Ramazan ayı da malum bir misafir gibi rızkıyla gelir. Ev sahibinin günahlarıyla gider. Bu aziz misafiri, bu kıymetli misafire gerekli ihtimamı gösterelim, ona ikramda bulunalım. Ramazanın ikramı onu iyi değerlendirmektir. Ramazan orucunu tutarken, ramazan gecelerini ihya ederken organlarımızı, sadece yemek-içmek, cinsel münasebetten uzak durmakla yetinmeyip, tüm organlarımızı günahlardan, mekruhlardan uzak tutmalıyız. Çünkü, oruç bir kalkan gibidir. Sahibini cehennemde azaptan, Allah’ın gazabından korur. O kalkan gıybetle, kötü söz gibi yanlışlıklarla delinir. İnsanlar arasında toplumsal dengenin sağlandığı bu müstesna günler, zengin ile fakir arasında bir köprü kurulduğu değerli zamanlardır. Karşılıklı hoşgörünün, güvenin, dayanışmanın ve yardımlaşmanın olduğu yerde huzur ve barış vardır. Ramazan ayının insanlar arasındaki birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesinde büyük katkısı vardır. Toplum olarak bizi biz yapan güzel değerlerimiz ve geleneklerimiz Ramazan ayında yenilenir ve kuvvetlenir Dolayısıyla müminler her zaman kardeş oldukları gibi ramazanda bu kardeşliği daha da pekiştirmelidir. Oruca zarar veren sözlerden, fiillerden uzak durmalıyız” diye konuştu.

Ramazan ayının Kur’an ayı olduğunu hatırlatan Yıldız, ay içinde namazlar, zekatlar, fitreler ve sadakalarla yokları barındıran bir ay olduğunu belirtti.

İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere değinen Başkan Yıldız bu mübarek günlerin sevincini layıkıyla yaşamamıza mani oluyor. Millet olarak, Filistin’de, Suriye’de, Irak'ta, Rojova’da,  Mısır’da, Arakan’da yaşanan trajediler hepimizin ortak acısıdır. İslam dünyası olarak ağır bedeller ödemeye devam ediyoruz. Bu yaşanan zulüm ve işkencenin kaybettiğimiz değerlerimizi hatırlamaya, kardeşliğimizi tekrar tesis etmeye vesile olmasını temenni ediyorum. Cenabı hak, iyilikte yarışan Salih müminlerden eylesin. Mübarek Ramazan’ın İslam’ın saadetine ve tehlikeden kurtulmaya Bu vesileyle tüm İslam Aleminin mübarek ramazan ayını kutluyor, bu mübarek ayın memleketimiz başta olmak üzere tüm İslam âlemine huzur, barış ve mutluluk getirmesini, hayırlara vesile olmasını diliyorum.”ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER