Mursinin İdam Kararı Midyat'ta Protesto Edildi

Mardin’in Midyat ilçesinde Mursi'nin idam kararı protesto edildi

Mursinin İdam Kararı Midyat'ta Protesto Edildi

Midyat ilçesinde Mursi'nin idam kararı protesto edildi.

 

Mısır'da, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesi Midyat'ta protesto edildi.

 

Yenimahalle Cumhuriyet Bulvarı Atatürk Anıtı Parkında, Midyat'ta sivil toplum kuruluş temsilcileri öncülüğünde protesto düzenlendi.

 

 

Grup, "İhvana selem direnişe devam”, “Haçlı ve Siyonist Ümmet görev başına” yazılı pankart açarak, slogan attı.

 

Genç Memur Sen Midyat Temsilcisi Ahmet Aygün, grup adına yaptığı konuşmada, Meşruiyeti olmayan darbeci mahkemenin seçilmiş Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf El-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verdiği idam kararı yok hükmünde olduğunu söyledi.

 

 

Aygün, “Bu karar adil değildir, bu karar zalimcedir, bu karar hukuksuzdur. Bu karar uluslararası kamuoyunun ve insanlık vicdanının reddettiği bir karardır. Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını esas alan STK'lar olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist ve zalimce kararını tanımıyor, kararı ve bu kararı verenleri kınıyor ve lanetliyoruz.”dedi.

 

İdam kararlarının yürürlüğe girmesi noktasında son sözü söyleyecek Mısır Müftüsü’ne buradan çağrı yaptıklarını söyleyen Aygün, “Bu zalimce kararı tanıma! Mahkemenin kararını onaylama! İdamların yürürlüğe girmesini engelle. Aksi halde tarih seni Sisi ve işbirlikçilerinin kuklası olarak kaydedecektir. İnsanlık vicdanı seni mahkum edecektir. Müslüman coğrafya seni katillerin ortağı ilan edecektir. Darbeci mahkemeye “Dur!” demezsen, Mahkeme-i Kübra’da bunun hesabı sorulacaktır. Hukuksuz idam cezalarının durdurulması için Türkiye uluslararası kamuoyunu harekete geçirmeli, özellikle idam cezasının olmadığı ve idam cezasına karşı çıkan Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm ülkeleri bu sürece dahil etmelidir.

 

Mazlum, mağdur ve mahsun seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile 106 kişinin idam kararının alınmasında darbeci Sisi ile işbirliği yapan Batı’nın da sorumluluğu vardır. Bu hatalarını telafi etmek adına idam kararlarının uygulanmaması için Batı inisiyatif almalıdır.

 

Bu noktada, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşlar da idam kararlarının uygulanmaması için gerekli adımları atmalı, girişimlerde bulunmalıdırlar.”

 

Allah’ın adaletini terk eden, Resulullah’ın merhametine sırt dönen insanlık ve Müslümanlar, adaleti zulmün efendilerinden olan Birleşmiş milletlerden, Avrupa birliğinden, Nato’dan medet, merhamet umar ve bekler olduklarını söz eden Aygün, “Artık yeter diyoruz, üzerine ölü toprağı saçılmış ümmete, insanlığa sesleniyoruz, gözleriniz kör mü oldu da bu vahşeti görmüyorsunuz, kulaklarınız sağır mı oldu da bu çığlıkları duymuyorsunuz, Kalpleriniz taşlaştı damı merhamet etmiyorsunuz. Son olarak Zalimler ve Sisi gibi firavunlar için yaşasın cehennem diyoruz.”  

 

Gurup yapılan basın açıklamasının ardından olaysız olarak alandan ayrıldı.

 

 


Kaynak: www.midyatweb.com

Editör: Selahattin Erol

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER