HDP'liler Midyat'ta Seçim Çalışmalarına Devam Etti

Midyat’ta seçim çalışmalarına katılan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Dünyanın bütün gözü üzerimizde, bu seçimlerde alacağımız sonuca göre yeni bir politika geliştireceğiz." dedi.

HDP'liler Midyat'ta Seçim Çalışmalarına Devam Etti

Türk: Yeni Bir Politika GeliştireceğizMardin'in Midyat ilçesinde seçim çalışmalarına katılan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Dünyanın bütün gözü üzerimizde, bu seçimlerde alacağımız sonuca göre yeni bir politika geliştireceğiz." dedi.

Ahmet Türk, HDP milletvekili adayı Mithat Sancar ve M. Ali Aslan'a destek için Mardin'in Midyat ilçesine geldi. Burada partililerle görüşen Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini karşılamadıkları için yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

'CUMHURBAŞKANI ADETA PARTİMİZİ HEDEF ALDI'

Barışın kalıcı hale gelebilmesi için çaba gösterdiklerini belirten Türk, Sayın Cumhurbaşkanı söylemleri ile barışa zarar veren toplumsal uzlaşıyı ve diyaloğun önüne geçen bir tavır takındı. Biz bu konuda endişelerimizi, düşüncelerimizi söyledik. Bir Cumhurbaşkanının herkesi kucaklaması gerektiğini söyledik. Ama oy düşüşü telaşıyla, Sayın Cumhurbaşkanı adeta partimizi hedef aldı. Ve bu düşüşü önlemek için partimize yalan, iftiralarla saldırarak bunu durdurmaya çalışıyor. Ama halkta bunları biliyor bunlar yalandır, iftiradır. Biz böyle bir siyaseti yürüttüğü için kendilerini karşılamaya gitmedik, partimizin kararı buydu. Sonuç olarak eğer Sayın Cumhurbaşkanı gerçekten herkesi kucaklayacak bir yaklaşım içerisinde olursa, olduğu zaman elbette ki biz misafirperver bir halkız. Gideriz, karşılarız, belediyeye davet ederiz ama her gün her gün bize küfreder gibi bir dil üslubu kullanırsa ister istemez bizde mesafeli dururuz." dedi.

ABD Başkanı Barac Obama'ya yakınlığı ile bilinen düşünce kuruluşu Tentang ve Birleşmiş Milletler heyetinden de bir heyet geldiğini ifade eden Ahmet Türk, "Bizim bu dönemi mercek altına almışlar, gerçekten nasıl bir sonuç çıkar diye… Bizim açımızdan iki şey önemlidir. Parti olarak güçlü çıkmak, barış ve istikrarı sağlamak, ikincisi 7 bin yıldır bu topraklarda Arabı, Kürdü, Süryanisi ile beraber yaşıyoruz. Bu kardeşliğimizi, daha da geliştirecek, destekleyecek birbirimizi anlayacak bir süreci geliştirmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

'DEMOKRATİK GELECEK HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR'

Türkiye'de ne olursa olsun, yarın torunların, torunları bile bu topraklarda birlikte yaşayacaklarını dile getiren Türk şöyle konuştu: "O yüzden felaketler hepimiz ilgilendiriyor. Barış hepimiz ilgilendiriyor. Demokratik gelecek hepimizi ilgilendiriyor. Bugün yüzde on barajı önümüzde duruyor. Bizim için her insanın katkısı çok önemlidir. Eğer bugün ben AK Partili olsaydım inanın bu partiye oy verirdim. Barış, için istikrar için, kardeşlik için… Bizim birde bu topraklarda, bu coğrafyada Süryaniyle, Arapla bizim artık buluşmamız gerekiyor. Bu ayırımı ortadan kaldırmamız lazım. Çünkü geçmişimizde ortak, geleceğimizde ortak... Hassas bir dönem, dünyanın gözü de bizim üzerimizde. Buradan güçlü çıkarsak, barışı istikrarı sağlarız. Güçlü çıkarsak birbirimizi daha iyi anlarız. Kimsede fitne fesat yapamayacak aramızda. Bu dönem, dönem, deyişim, dönüşüm sürecidir, bir var olma sürecidir, bir kucaklaşma sürecidir. Biz bu seçimi öyle algılıyoruz. Suriye'de, Rojava'da DEAŞ çeteleri bütün halklar için tehlikeli olduğunu söyleyerek, Bu gün Kobani'de Şengal'de yaşanan felaketler, acılar hepimizin yüreğini incitmiş. Onun için onların bu ülkede, bu bölgede yaşanmaması için el birliği, güç birliği yapmamız lazım."

'BİZ İNANCA, DİNE KARŞI DEĞİLİZ, ASLA DA OLAMAYIZ'

Diyanetin kaldırılıp kaldırılmaması ile ilgili soruya da cevap veren Türk, konuşmasına şöyle devam etti: "Ben insan hakları komisyonu başkanlığı yaptığım zaman, bütün türbanlıları ben savunuyordum. Üniversitelilerle karşı karşıya geliyorduk biz ama inançların özgürleşmesini istiyoruz. Tabi mezhebi Şafi olsun, Hanefi olsun, Caferi olsun, hangi mezhep olursa olsun herkesi kucaklamak lazım. Hatta farkı inanca sahip olan insanları da bu ülke kucaklamalıdır, onlarda kendilerini temsil edebilmelidir. Bizim söylediğimiz budur, bizim inanca, dine karşı değiliz, asla da olamayız." diye yanıtladı.

SANCAR: TÜRKİYE'Yİ BÜTÜN RENKLERİ İLE KUCAKLAMAK İSTİYORUZ

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Mardin milletvekili adayı Mithat Sancar ise "Bizim için en önemli nokta Türkiye'yi bütün renkleri ile kucaklamak olduğunu ifade etti. Mardin'de bu kucaklaşmayı yaratabilirsek, Türkiye'ye güçlü bir mesaj vereceklerini belirten Sancar, "Bu renklerden en çok fazla olduğu yerlerden biri de Mardindir. O nedenle özellikle bugüne kadar partiye biraz mesafeli durmuş, biraz ilişki kurma konusunda tereddütler yaşamış insanlarımızla daha fazla görüşmek ve onları dinlemek istiyoruz. Tereddütleri, kaygıları, soruları ve sorunları varsa onları konuşmak istiyoruz. Mardin'de yaratacağımız kucaklaşma bizim için bütün Türkiye'ye bir mesaj olacak. Burada bu kucaklaşmayı yaratamazsak Türkiye'nin değer kesimlerine kendimizi inandırmamız daha zor olur. Yani Laz, Çerkez bütün diğer kültürden insanları partiye davet eden, katan bir hareketin bizzat doğduğu topraklarda bu kucaklaşma mesajını verememiş olması, elbette bir inandırıcılık sorunu yaratır. Biz inanıyoruz ki bu seçimlerde bundan önce, bu bizim adaylara ve partilere daha mesafeli duran, tereddütle yaklaşan kesimlerde özellikle Midyat'ta Araplar, bu seçimlerde çok daha güçlü bir şekilde bizlerle birlikte olacaklar. Ve yeni yaşamı Mardin'den güçlü bir mesajla kurduğumuzu Türkiye'ye tüm seçim sonuçları ile anlatabileceğiz. Buna inanıyorum." şeklinde konuştu.

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER