Mardin HDP Milletvekili Aday Adayı Sayısı 74'e Yükseldi

HDP'den Milletvekili olmak için genel merkeze aday adaylığı başvurusu yapan Senanik Öner'in başvurusu kabul edildi. Öner'le birlikte HDP'ye Mardin'den başvuru sayısı da 74'ü buldu.

Mardin HDP Milletvekili Aday Adayı Sayısı 74'e Yükseldi

7 Haziran 2015 Seçimlerinden Mardin Milletvekili Aday adaylığı için parti merkezine yaptığı müracaatı kabul edilen Senanik Öner'le Mardin'den yapılan toplam başvuru 74'ü buldu. 

"Yeni yaşam" şiarıyla 2015 genel seçimlerine hazırlanan HDP'de aday adaylığı başvuruları sona ererken, partiye Karadeniz'den Akdeniz'e, Ege'den bölge illerine kadar Türkiye'nin dört bir tarafından farklı kültür ve inanç grubuna mensup bin 400'ün üzerinde yurttaş başvuruda bulundu. 

Ayrıca HDP bileşenlerine verilen yaklaşık 300 kişilik kontenjan ile partiye yapılan görüşmeler sonucunda başvuran ya da davet edilen bağımsız kişilerle birlikte HDP'ye yapılan başvuruların sayısı yaklaşık 2 bin kişiyi buluyor.  Son dönemlerde toplumun tüm değişik kesimlerinin ilgi odağı haline gelen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) "Yeni yaşam" şiarıyla 2015 genel seçimlerine dönük hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. HDP aday adaylığı başvurularının sona ermesi ile birlikte, partide aday belirleme çalışmaları da başladı. Çalışmalar kapsamında HDP, PM ve MYK'sı sık sık toplanırken, aday adayı başvuruları ardından adayların belirlenmesi için çalışma yöntemleri üzerine tartışmalar da devam ediyor. HDP'ye bin 400'ün üzerinde aday adayı başvurusu yapılırken, başvuranların 300 kadın aday adaylarından oluşuyor. Fermuar sistemiyle en az 275 kadın aday gösterecek olan HDP başvuran kadınların yanı sıra kontenjanlar ve davet edilen kadın şahsiyetlerle birlikte en az 500-600 kadınlık bir aday adayı havuzu oluşturmayı ve adaylarını bunun içinde belirlemeyi hedefliyor. Ayrıca Kadın adaylarının başvuruları, davet edilmeleri, belirlenmeleri gibi tüm işlemleri de HDP Merkezi Kadın Komisyonu tarafından yürütülüyor. 

Kadın ve erkek adayların dağılımı, riskli sayılacak kentlere göre de dengeli bir şekilde yapılacak. Parti tüzüğünde düzenlenen karar alma mekanizmalarında kadınlar lehine en az eşit temsilin esas alınacağı hükmü kapsamında kadın adayların seçilebilecek bölgelere dağılımına da dikkat edilecek. Ayrıca yine tüzükte düzenlenen genç ve engellilerin temsili kapsamında da aday listesinde önem verileceği belirtiliyor. Ayrıca diğer partilerde, parti üst düzey çalışanları milletvekilliğinin garantilenmesi amacıyla kazanma ihtimali kuvvetli olan illere verilirken, HDP'de adaylar arasında böyle bir fark gözetilmiyor, zira HDP Eş Genel Başkanı Alp Altınörs HDP için "riskli" sayılabilecek bir ilden, Samsun'dan aday oldu. 

HDP'ye aday adaylığı için en yoğun başvuruların yapıldığı kentlerin başında İstanbul geliyor. İstanbul'dan 177, Diyarbakır'dan 122, Urfa'dan 93, Van'dan 92, Mardin'den ise 74 kişi başvuruda bulunuldu. Öte yandan, Afyon, Aksaray, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Giresun, Kayseri, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Tokat gibi Karadeniz ve iç Anadolu bölgesinde bulunan illerden de adaylık için çok sayıda yurttaş başvuruda bulundu. 81 ilde 550 aday gösterecek olan HDP, yüzde 15'lik bir hedef belirleyerek, hedeflerine ulaşmak amacıyla hummalı bir çalışma başlattı. 

HDP'ye başvuran isimlerden bazıları şöyle: 

AKP kurucularından Dengir Mir M. Fırat, DTK üyesi Senanik Öner, İslami kesimden Yazar Hüda Kaya, Akademisyenler Mithat Sancar, Fatma Gök, Beyza Üstün, Kadri Yıldırım, Roboski katliamında yaşamını yitiren 34 yurttaşın yakınlarından Ferhat Encü, Alevi toplumunun önde gelen isimlerinden Kemal Bülbül, sanatçılar Pınar Aydınlar ile sosyalist hareketin önde gelen isimlerinden Eşber Yağmurdereli. 

Milletvekili aday adaylarını belirleme sürecinin ardından HDP, DTK, HDK ve DBP'nin eş başkanlarının da içerisinde yer aldığı 15 kişilik Merkezi Seçim Komisyo'nu adayların belirlenmesi sürecini başlatacak. 

İşte MARDİN'den yapılan başvurular: 

Abdulkerim Ağırakçe

Abdullah Tayboğa

Abdullah Aydoğan

Abdulkadir Aslan

Abdullah Kapan

Ali Aslan

Abidin Mirzaoğlu

Adnan Mercan

Aynur Özgün

Ali Sincar

Baran Yıldırım

Birgül İldoğan

Cemil Aydoğan

Bülent Tekin

Enver Bilbay

Erol Dora

George Aslan

Gülser Yıldırım

Hülya Usanmaz

Hacire Aksoy

Hamdiye Turgay

Hamit Göçmen

Hadi Kılınç

Hatip Çaplı K

Hatip Durmaz

Hüseyin Demirtaş

Hakan Cıvak

Halil Çapşek

İnan Kanat

İbrahim Akbaba

İdris Kartal

İsmail Temelif

İsmuni Dalmış

Kadri Yıldırım

Kadriye Çelik

Kemal Bozan

Kutbettin Kuzu

Leyla Karakaş

Mehmet Tevfik Öztürk

Mehmet Acabek

Mehmet Ali Aslan

Mehmet Salih Kılıç

Mehmet Muhittin Araç

Mehmet Yücel Arıkan

Mehmet Emin Akay

Menduh Yunusoğlu

Mehmet Sıddık Er

Mehmet Latif Akçin

Mehmet Beşir Abak

Necla Figen Altundağ

Nurullah Görhan

Orhan Yılmaz

Rıdvan Tarhan

Selahattin Araş

Sedrettin Karahan

Senanik Öner

Sengül Kaya

Şeyhmus Sun

Şeyhmus Efilhan

Tuma Çelik

Tahir Demir

Takyeddin Aktaş

Tevfik Sarohan

Vahile Yavuz

Veysi Parıltı

Yeliz Özmen Ece

Yılmaz Timur

Yusuf Ademhan

Zekeriya Sabuncu

Ziver Gümüş

Zeyni Mete

 

Kaynak: www.AjansMidyat.com

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER