tepe reklam

Midyat - Midyat Gazete - Midyat Haber - Midyat'ın Gür Sesi

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
üst reklam
Bu haber 13379 kez okundu. | Kategori : YAŞAM - SAĞLIK
Haberin Tarihi :   12 Şubat 2015 - 14:32

Midyat Beyin Ve Sinir Cerrahisi Uz.Dr. Göktuğ Akyoldaş Beyin Tümörü İle İlgili Açıklama Yaptı

Büyüt
Küçült
Midyat Beyin Ve Sinir Cerrahisi Uz.Dr. Göktuğ Akyoldaş Beyin Tümörü İle İlgili Açıklama

Midyat Devlet Hastanesi’nde görevli, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Göktuğ Akyoldaş, ‘Beyin tümörü’ hakkında detaylı açıklamada bulundu.

Beyin ve Sinir Cerahisi Uzmanı Opr Dr. Göktuğ Akyoldaş, beyin kanserine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Beyin tümörü ile ilgili bilinmesi gerekenler, tedavi yöntemleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

Opr. Dr. Akyoldaş’ın açıklamalarının satır başları şöyle;

 

 

 

-Beyin, nöron adı verilen milyarlarca sinir hücresinden oluşmaktadır. Ayrıca glial hücreler de denilen destek hücrelerini de içermektedir. Beyin sinir lifleri boyunca elektrik mesaj göndererek vücudu kontrol eden organımızdır. Sinir lifleri beyinden dışarı uzanır ve omuriliği oluşturmak üzere birleşirler. Beyin ve omuriliğin bu birlikteliği merkezi sinir sistemini oluşturur. Beyin ve omurilik, üç ince tabaka ile zar tabakası ile sarılıdır ve beyin omurilik sıvısı içinde yüzmektedir.

 

 

 

 

 

BEYİN TÜMÖRÜ NEDiR?

 

-Beyini oluşturan sinir hücreleri, onu destekleyen destek hücleri ya da beyin zarlarıını oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ve yayılması ile oluşan kitleye beyin tümörü denir. Tümör düzensiz bir şekilde büyümeye devam eder, genişler ve büyüme imkânı olmayan kafatası içerisinde beyin üzerine baskı yapmaya başlar. Bu nedenle de beyin tümörüne bağlı şikayetler oluşur. İyi huylu ve kötü huylu olabilirler. Vücudun başka bir bölgesindeki kanserin yayılması şeklinde de meydana gelebilirler.

 

 

 

BEYİN TÜMÖRÜ NEDENLERİ VE RİSKLERİ

 

-Birçok hastada beyin tümörünün neden meydan geldiği bilinememekle beraber tıp literatüründe bazı risk faktörleri belirlenmiştir. Bunlar; radyasyona maruz kalmak, sigara kullanımı, ailede beyin tümörü rahatsızlığı geçirmiş bir bireyin bulunması, bağışıklık sistemi bozukluklarıdır. Ayrıca beyin tümörü her yaştaki insanda görülebilmekle beraber ileri yaşlarda daha sık olarak gözlenir.

 

 

 

BEYİN TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ

 

-Beyin tümörlerinin beyine baskı yapması sonucu genel şikayetler oluşabilmekle beraber meydana geldiği bölge ile ilgili özel şikayetlere de yol açabilirler. Aşağıda beyin tümörü hastalarında sık görülen belirtiler sıralanmıştır;

 

Gittikçe daha sık ve daha ciddi olan baş ağrıları

Epilepsi(Sara) hastalığına benzer bayılma ve nöbetler

Açıklanmayan bulantı veya kusma

Bulanık görme, çift görme veya çevresel görüşün kaybolması gibi görme problemleri

Vücudun bazı bölgelerinde kısmi felçler

Denge bozuklukları

Konuşma zorlukları

Kişilik veya davranış değişimleri

Duyma problemleri

 

 

BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ UZMANI’NA NE ZAMAN BAŞVURMALIYIM?

 

-Yukarıda yazılı olan şikayetlerden bir veya bir kaçı uzun süredir devam ediyorsa ve bu şikayetler günlük yaşantınızı etkiliyorsa bir Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı’na başvurabilirsiniz.

 

 

 

BEYİN TÜMÖRLERİNE TANI KONULMASI VE TEŞHİS EDİLMESİ

 

-Doktorlar, beyin tümörü teşhisi için bazı tanı testleri kullanırlar. Bu tanı testlerinin uygulanmasındaki amaç, anormal büyümeyi, kötü huylu veya iyi huylu olup olmadığını, yayılma göstermiş ise tutulum yaptığı alanları, hastalığın evresini ve türünü belirlemektir.

 

Beyin Kanseri Teşhisi için Nörolojik Muayene: Nörolojik muayenede amaç sinir sisteminde herhangi bir anormallik olup olmadığının saptanmasıdır.

Bilgisayarlı Tomografi (BT): Detaylı röntgen olarak da adlandırılan bu tetkik ile beyin tümörü tanısı konulabilir.  Ucuz ve basit oluşu avantajları olup, radyasyon vermesi ve yeteri kadar detay vermemesi dezavantajlarıdır

Manyetik Rezonans Görüntüleme (Beyin MRG): Beyin tümörü tanısı konması için uygulanan en yararlı testtir. Beyinin anatomisini ve olabilecek tümör dokusunu iyi şekilde gösterir. Tümörün etrafındaki ödemin genişliğini daha iyi tanımlar.

Pozitron Emisyon Tomografisi (PET/CT): Metabolizmaya bağlı kimyasal ve fizyolojik değişiklikleri gösterir. Tümör dokusu normal olmayan bir yapıya sahiptir bu nedenle tümör dokusunun yol açtığı anormal metabolizmayı tespit ederek tümör dokusunun varlığını ortaya koyar

Biyopsi Alınması: Beyin tümörünü türünü ve evresini kesin olarak belirlemek için biyopsi sonrası alınan parçanın patolojik incelemesinin yapılması gerekmektedir.

 

 

BEYİN TÜMÖRLERİNDE TEDAVİ

 

-Nörolojik muayeneyi takiben yapılan tetkikler sonucunda beyin tümörü saptanmış ise öncelikli tedavi cerrahidir(ameliyat) . Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir. Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse, bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir. Ameliyat sonrasında beyin tümörünün ne kadarının çıkarıldığı, türü ve evresine bakarak yardımcı tedaviler uygulanır. Bu yardımcı tedaviler ışın tedavisi (radyoterapi) ya da ilaç tedavisidir (kemoterapi).

 

Beyin tümörünün türüne ve evresine göre değişik oranlarda yaşam süreleri vardır. İyi huylu bir beyin tümörü ameliyat sonrasında hiçbir sorun yaratmaz iken kötü huylu beyin tümörü olan bir hastanın maalesef yaşam ömrü çok uzun olamamaktadır.

 

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan daha sonra beyine sıçrayan tümörlere, mestastaz denilmektedir. Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçları iyi değildir. Hatta bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir. Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.”ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: www.AjansMidyat.comSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Sağ Blok Reklam
Son Yorumlar
Muhammetali sur
Merhaba bende burdan bir daire almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
SÜPERLİG PUAN DURUMU

Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
Midyat - Midyat Gazete - Midyat Haber - Midyat'ın Gür Sesi - http://www.midyatgazete.com/   Tum Hakları Saklıdır. © 2012 - 2018 - Self Servis İnternet Hizmetleri - Midyat Web Tasarım